Graf cen

 
Není k dispozici



SEO webu sledují SEO nástroje.cz
Administrace stránek

Licence Creative Commons
Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko

Ministerstvo životního prostředí

I R Z

Integrovaný registr znečišťování životního prostředí

Integrovaný registr znečišťování (dále IRZ) je nově zřizovaná databáze údajů o vybraných znečišťujících látkách, jejich emisích a přenosech.

    Základní vlastnosti IRZ
  1. Provozovny zasílají na jediné ohlašovací místo periodicky povinně zprávu s údaji o vypouštění znečišťujících látek do ovzduší, vody, půdy a o přenosech těchto látek (v odpadech a odpadních vodách).
  2. Údaje z IRZ jsou zpřístupněny veřejnosti.
    Cíle a přínosy IRZ
  1. IRZ je vládním veřejně přístupným nástrojem pro monitorování míry úspěšnosti environmentálních politik. Na základě údajů o emisích lze ověřovat , zda bylo dosaženo cílů ochrany životního prostředí.
  2. IRZ je nástrojem zvyšujícím dostupnost údajů o znečišťování životního prostředí.
  3. IRZ poskytuje rozsáhlé informace o emisích a přenosech znečišťujících látek odborné i široké veřejnosti.
  4. IRZ umožní harmonizovat plnění ohlašovacích povinností členských států EU a omezí duplicitní ohlašování
  5. Průmyslovým a zemědělským zařízením budou data z registru sloužit jako nástroj ekologického řízení (úspory látek,zavádění nových technologií).
  6. Veřejná kontrola bude působit na odpovědnější ekologické chování jednotlivých podniků.
    Původ IRZ
  1. Zřízením veřejně přístupného informačního systému o životním prostředí se Česká republika zařazuje mezi země, které plní své závazky vyplývající z ratifikace Aarhuské úmluvy o přístupu veřejnosti k informacím a podpisu Protokolu o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek (Protokol o PRTR).
  2. Zřízením IRZ jsou naplňovány požadavky Směrnice o IPPC (Směrnice 96/61/EC) a Rozhodnutí Evropské komise o Evropském registru znečišťujících látek (2000/479/EC). Data z IRZ budou sloužit ke splnění povinnosti České republiky jako členského státu EU ohlašovat údaje o znečišťování do Evropského registru emisí znečišťujících látek (EPER).
Legislativa K IRZ
IRZ je založen zákonem č. 76/2002 Sb. (Hlava III zákona), o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci).
Legislativním aktem, který problematiku IRZ provádí je nařízení vlády č. 368/2003 Sb., o integrovaném registru znečišťování.
Zákon o integrované prevenci definuje základní pojmy (IRZ, uživatel registrované látky), zřizuje IRZ, vymezuje ohlašovací povinnosti a ukládá vést evidenci údajů, nezbytných pro splnění ohlašovacích povinností.
Nařízení vlády č. 368/2003 Sb. o integrovaném registru znečišťování stanovuje: seznam ohlašovaných látek a jejich ohlašovací prahy, způsob zjišťování a vyhodnocování ohlašovaných látek a způsob a formu ohlašování do registru.

Základní pojmy
Hlášení do IRZ bude podávat tzv. uživatel registrované látky, jímž je podle zákona o integrované prevenci (§ 2 písm. 1) provozovatel zařízení, jakož i jiná právnická nebo fyzická osoba, která provozuje technickou nebo technologickou jednotku, v níž je zpracovávána nebo produkována látka evidovaná v IRZ. Pojem uživatel registrované látky je tedy širším pojmem, než provozovatel IPPC zařízení.

Ohlašované látky jsou jmenovitě uvedené v Přílohách č.1 a 2 ke jmenovanému nařízení vlády. Provozovatel technické či technologické jednotky, který zpracovává či produkuje jmenovanou látku (tedy uživatel registrované látky) je povinen zjišťovat, vyhodnocovat a Ministerstvu životního prostředí ohlašovat jejich emise a přenosy v rozsahu uvedeném v přílohách, jakmile jejich emise a přenosy překračují v přílohách uvedené prahové hodnoty.

Rozsah přílohy č.1 čítá 72 látek. Tato příloha bude uplatněna od roku 2004 až do roku, ve kterém vstoupí v platnost a pro Českou republiku se stane závazným Protokol o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek (Protokol RTR).

Příloha č.2 zahrnuje 88 látek a ohlašování v jejím rozsahu započne v roce následujícím po vstoupení v platnost Protokol o RTR.
Zjišťování, vyhodnocování a ohlašování údajů do IRZ
Povinnosti uživatele registrované látky je zjistit, zda je v provozovně zpracovávána nebo produkována ohlašovaná látka v množství rovném nebo vyšším, než ohlašovací práh, uvedený v příloze č.1 nebo 2.
Uživatel registrované látky, tj. kterýkoliv provozovatel (právnická či fyzická osoba) technické nebo technologické jednotky, v níž je zpracovávána nebo produkována látka evidovaná v IRZ, zjišťuje a vyhodnocuje množství ohlašované látky:
  1. způsobem a podle metodiky stanovené v integrovaném povolení
  2. nejedná-li se o zařízení podle zákona o integrované prevenci nebo neobsahuje-li integrované povolení konkrétní způsob a metodu zjišťování a vyhodnocování, způsobem podle příslušných právních předpisů
  3. nejde-li o případy podle písmene a) nebo b) způsobem popsaným v příloze č.3 k nařízení vlády č. 368/2003 Sb. - měřením, výpočtem, expertním odhadem.
Údaje požadované pro ohlašování do IRZ jsou stanoveny v příloze č.4 k nařízení vlády č.368/2003 SB. Údaje za rok (T - 1) musí uživatel v listinné i elektronické podobě ohlásit MŽP vždy k 15.únoru běžného roku ( T ).

První povinnost ohlásit údaje do IRZ za rok 2004 je stanovena k 15. únoru 2005.

Pokud uživatel registrované látky splní povinnost podle § 22 zákona o integrované prevenci, nebude povinen hlásit stejné údaje zahrnuté do ohlašovací povinnosti dalším správním úřadům podle příslušných právních předpisů.

Uživatel registrované látky bude ohlašovat současně s údaji do IRZ i další údaje týkající se emisí a přenosů z evidencí v oblasti životního prostředí do jediného ohlašovacího místa - centrální ohlašovny MŽP.

http://www.irz.cz

Ministerstvo životního prostředí
Vršovická 65
Praha 10, 100 10
Tel.: +420 - 267 121 111
Fax: +420 - 267 310 443
Internet: www.env.cz
e-mail: info@irz.cz

Český ekologický ústav Agentura integrované prevence Kodaňská 10 Praha 10, 100 10 Tel.: +420 - 267 225 306/308 Fax: +420 - 271 742 306 e-mail: ippc@ceu.cz
Internet: www.ceu.cz/ippc