Informace o chovu prasat

Soběstačnost opět klesla  (Týden 16)
Ačkoli stavy prasat na konci loňského roku mírně stouply, výroba vepřového masa za rok 2017 opět poklesla. Podle závěrů ČSÚ bylo vyrobeno 296 tis. tun. To je o 14 tisíc tun méně (5%) než v předcházejícím roce. Jediným pozitivem je, že už od roku 2012 se produkce stále pohybuje těsně okolo hranice 300 tis. tun. Za pět let tedy k výraznějšímu poklesu nedošlo.
Číst dál ...

Domácí porážky musí být evidovány  (Týden 14)
Jedním z největších nebezpečí šíření afrického moru prasat představuje člověk a jím převážené potraviny. V tomto kontextu ještě mnohem důležitější jsou malé záhumenkové chovy a domácí porážky. V České republice je tento fenomén jen velmi okrajový, ale přesto je mu věnována velká pozornost. Ve Zlínském kraji již byly podobné chovy a domácí porážky zakázány a nyní veterinární správa zpřísňuje dohled i ve zbytku země.
Číst dál ...

Jak souvisí hliník a prasata?  (Týden 14)
Světovými médii hýbe informace o obchodní válce mezi Čínou a Spojenými státy americkými. Jedním z kroků Donaldem Trumpem avizované politiky "Amerika především" bylo zavedení cel na ocel a hliník, na což bezprostředně navazovala čínská odpověď. Od pondělí je tak celá řada výrobků z USA, mezi něž se počítá i vepřové maso, zatížena clem. V případě vepřového dokonce 25%.
Číst dál ...

Ministr Milek přesvědčil kolegy z EU  (Týden 12)
Česká republika má výrazně odlišnou strukturu zemědělských podniků, než většina zemí EU. Proto je zastropování plateb velmi ožehavou otázkou - dokonce i pro chovatele prasat. Jednání o společné zemědělské politice jsou v plném proudu a zástupci České republiky se dlouhodobě snaží, aby se zastropování nerealizovalo. Po návratu z pondělního jednání Rady pro zemědělství a rybolov v Bruselu řekl ministr Milek, že většina jeho resortních kolegů z ostatních členských zemí Evropské unie souhlasí s tím, aby si o plánovaném tzv. zastropování plateb pro velké zemědělské podniky rozhodovala každá členská země sama.
Číst dál ...

Plot proti moru  (Týden 12)
Z pohledu České republiky se může zdát, že se virus afrického moru prasat (AMP) nešíří. To však zdaleka není pravda. ČR je jedinou zemí, kde se podařilo jeho postup zastavit a i tak vzhlížejí zemědělci a myslivci s obavami k jarnímu období, kdy nastane další migrační vlna černé zvěře. U našeho severního souseda je však situace mnohem horší. V Polsku počet nálezů stále stoupá a nemoc se výrazně posunula do vnitrozemí. Jen od počátku letošního roku zjistili veterináři 511 pozitivních kusů. Za celý loňský rok to přitom bylo "jen" 741 zvířat. Jak je vidět, onemocnění nabírá na dynamice.
Číst dál ...

Načti další zprávy