Informace o chovu prasat

Pravidla pro prodej ze dvora se zjednodušují  (Týden 3)
Již několik let se objevuje ve všech materiálech EU podpora takzvaných krátkých řetězců - tedy prodeje přímo z farem nebo s minimem mezičlánků mezi výrobcem a spotřebitelem. V případě České republiky je však realita právě opačná. Maloobchodní řetězce navyšují svůj podíl na trhu a legislativní pravidla pro prodej potravin tomu jen nahrávají. Prodej ze dvora je velmi silně svázán celou řadou pravidel, která na jedné straně chrání zdraví spotřebitelů, ale na straně druhé nastavují tak přísná pravidla, že je velmi komplikované všem vyhovět. Část zemědělců proto od krátkých řetězců odrazuje.
Číst dál ...

Každé prase musí být registrováno  (Týden 3)
Novela plemenářského zákona, která začne platit 25. ledna letošního roku, přináší pro chovatele prasat jednu poměrně zásadní změnu. Zatímco dosud byla povinná registrace každého chovatele vlastnícího dvě či více prasat, od příštího týdne se bude muset registrovat každý, kdo chová prase. Na první pohled to pro běžné chovatele neznamená žádnou změnu. Jejich registrace se nijak nemění. Velmi výrazně to ale může zkomplikovat drobný prodej prasat na poražení. I ten, kdo si pořídí prase a bezprostředně po koupi ho porazí, stává se (z pohledu zákona) chovatelem. Měl by se tedy registrovat a vést odpovídající evidenci.
Číst dál ...

Aktivisté přepadli chovy prasat  (Týden 2)
Ve středu odvysílala Česká televize reportáž ze dvou chovů prasnic. Jejím záměrem bylo ukázat týrání zvířat v chovech s poukazem na užívání individuálních kotců v jalovárnách a porodních kotcích. Reportáž byla založena na nahrávkách získaných při nelegální nočním vstupu aktivistů na farmy.
Číst dál ...

Omezení ve výživě neberou konce  (Týden 2)
Po zákazu užívání vysokých dávek zinku, který byl schválen v minulém roce a který začne platit za čtyři roky, se zraky evropských zákonodárců upřely na další těžký kov, který pomáhá se zlepšováním zdravotního stavu - na měď. Již 13. září 2019 vstoupí v platnost omezení, které snižuje maximální povolenou dávku mědi v krmivech pro selata do čtyř týdnů po odstavu na 150 mg/kg krmiva a v pozdějším věku dokonce na 100 mg/kg krmiva.
Číst dál ...

Kapání vody může být prospěšné  (Týden 2)
Odstav a období krátce po něm je vždy pro selata i chovatele tím nejobtížnějším a velmi často rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. Rychlý přechod na pevnou stravu a potřeba naprosto změnit stravovací návyky spolu se stresem ze změny prostředí a chybějícího kontaktu s matkou často způsobují propad příjmu v krmiva a následně zdravotní problémy.
Číst dál ...

Načti další zprávy