Informace o chovu prasat

Konference Chov prasat 2019 se blíží  (Týden 42)
Již za dva týdny se bude konat v hotelu Akademie Naháč tradiční konference pořádaná Svazem chovatelů prasat. V letošním roce se podařilo obohatit program hned o dva zahraniční přednášející, kteří se budou zabývat jak trhem s vepřovým masem, tak i chovatelsky zajímavým tématem odstavu selat bez použití zinku.
Číst dál ...

Kde všude je AMP?  (Týden 42)
Hlavní sezóna šíření afrického moru prasat je v letošním roce za námi. V případě České republiky se naštěstí nic nového neděje. V okolních zemích tomu tak ale zdaleka není. V Rumunsku bylo jen v průběhu letošního roku zaznamenáno téměř 1000 záchytů v domácích chovech a více než 200 nakažených chovů hlásí Polsko. Východní a střední Evropa je tak velmi nebezpečným prostorem. Nepříjemnou zprávou proto je, že v letošním roce došlo k poměrně výrazné redukci lovu černé zvěře u nás. V porovnání s loňskem bylo zastřeleno téměř o 20% divočáků méně. Přitom by pro řešení přemnožení bylo třeba lovit naopak vírazně více.
Číst dál ...

Zákaz kastrace straší německé chovatele prasat  (Týden 42)
Již jen dva a půl měsíce chybí do okamžiku, kdy u našich sousedů vstoupí v platnost zákon zakazující chirurgickou kastraci bez anestezie.Zákaz se navíc vztahuje i na případy, kdy by chtěl chovatel použít pouze lokální anestezii. Alternativ tak nezbývá mnoho - inhalační uspávací přístroje, imunokastrace a výkrm kanečků.
Číst dál ...

Evropská produkce prasat se zvedá  (Týden 41)
Podle nejnovějších informací Eurostatu se produkce prasat v celé EU za prvních sedm měsíců letošního roku zvýšila o 3,7%. Zemědělci dodali na jatka 150,5 milionu kusů, což je o 2,8% více a zároveň se zvýšila průměrná porážková váha.
Číst dál ...

Jak s profitem chovat prasata?  (Týden 41)
Současná situace neumožňuje asi nikomu vytvářet v chovu prasat zisk. Přesto si konference Svazu chovatelů prasat, která se bude konat v hotelu Akademie Naháč již za tři týdny, vytkla právě tento slogan jako hlavní motto. V normálnějších dobách, které bezesporu musí po této krizi nastat, nastane opět běžné konkurenční prostředí a bude záležet na každém chovateli, zda dokáže vést svůj chov tím správným směrem.
Číst dál ...

Načti další zprávy