Informace o chovu prasat

Změny v drobném prodeji  (Týden 33)
Od prvního srpna začíná platit novela vyhlášky o evidenci zvířat, která zaplňuje mezeru vzniklou při změně zákona o šlechtění. Ten uložil povinnost registrovat každého, kdo chová byť i jen jedno prase. Vyhláška zavádí takzvané dočasné hospodářství. To se týká prodejů prasat, které budou do sedmi dní poražena.
Číst dál ...

Zvýší se daň na maso v Německu?  (Týden 32)
V současnosti činí v Německu u masa daň z přidané hodnoty 7%, přitom z většiny potravin se platí 19 procent. Maso tak má výhodnější sazbu než například dětská výživa. Ještě v průběhu parlamentních prázdnin otevřel diskusi o zrušení výjimky a tedy v důsledku i zdražení masa poslanec za Zelené Friedrich Ostendorff s návrhem, aby ušetřené peníze šly na zlepšení podmínek chovu zvířat. Také zemědělský expert CDU Albert Stegemann řekl deníku Die Welt, že by to mohl být „konstruktivní návrh“ k diskusi.
Číst dál ...

Posekána je víc než polovina ploch  (Týden 32)
Žně v Česku úspěšně pokračují a plochy všech sklízených plodin postupně rostou. Vzhledem k extrémně brzké loňské sklizni je v meziročním porovnání letošní postup prací stále opožděn. Odpovídá však běžnému stavu v jiných letech. Tím je mírně zkresleno i srovnání výnosů, protože postupem času se obvykle výnosy mírně zvyšují. Celkový výnos obilovin je hladině 5,59 t/ha, což přesahuje loňský i předloňský výnos o 0,28 t/ha resp. 0,21 t/ha.
Číst dál ...

Sklizňové zpravodajství  (Týden 30)
Intenzivnější pokračování žňových prací komplikovalo především počasí. Na lokální úrovni komplikovaly rychlejší postup bouřky a dešťové přeháňky, které zbrzdily v mnoha krajích celkový postup žní. Oproti minulému roku 2018 je ve třetím sklizňovém týdnu stále znatelný výrazně pomalejší průběh sklizňových prací. Sklizeno je 23,13 % ploch obilovin, zatímco loni to bylo již 45,43 %. Loňská sklizeň však byla neobvykle brzká a průběh té letošní tak v podstatě odpovídá běžnému stavu.
Číst dál ...

Kombajny vjely do polí  (Týden 28)
Na mnoha místech začala letos sklizeň už koncem června. Ve srovnání s loňskem jsou ale sklizené plochy v tomto okamžiku přibližně poloviční. Způsobilo to loňské extrémně horké počasí, ve kterém plodiny dozrávaly dřív. Momentálně je největší plocha sklizena u ozimého ječmene (sklizeno je 35,93 % ploch, v loňském roce 63,64 % ploch). Sklizeň ostatních obilovin je stále teprve na začátku.
Číst dál ...

Načti další zprávy