Číslo 748
Týden 50
Rok 2023

Předvánoční klid pokračuje

Ceny jatečných prasat znovu zůstávají beze změn. Platí to jak o německé vyhlášené ceně (2,10 €/kg) i o ceně v Dánsku (12,90 DKK/kg. Odpovídá to i vývoji na burzách v minulém týdnu, kde se také nic podstatného neodehrálo. Jedinou změnou byl pokles ceny v Itálii, ale ani v tomto případě nešlo o nijak velkou změnu. Jatečná prasata ztratila 2 centy.

Výrazně nižší stavy prasnic v celé EU se dál projevují nižší nabídkou selat a jejich zdražováním. V Německu se cena na burze zvýšila o Euro na 72 € za kus, v Nizozemí o 2 Eura na 68 € a v Dánsku na 88,52 € (+2,68 Eur).

Na našem trhu je klid už šest týdnů. Cena jatečných prasat ve třídách SEU se pohybuje v rozmezí 51,65 až 52 Kč za kilogram a změny jsou jen velmi mírné. V minulém týdnu se cena lehce zvýšila na 51,78 Kč/kg. V porovnání s loňskem je momentální cena o 9 % vyšší. Přesto je to ale nejmenší rozdíl od ledna letošního roku. Po většinu doby byla meziroční diference okolo 20 %.

Klid zůstane zachován i v následujícím týdnu. Jatka nechávají vyhlášenou cenu i nadále beze změn.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Vital Start

Welfare v Německu dostalo těžkou ránu

V době koronavirové krize bylo v Německu schváleno zvýšení zadlužení o 60 miliard na vyrovnání se s následky COVID. Tyto peníze nebyly ale proti koronaviru využity a vláda je převedla do klimatického fondu, z něhož financuje zastropování cen energií a plánovala ho využít i na přestavby chovů hospodářských zvířat na nové standardy welfare. Německý Ústavní soud však v polovině listopadu rozhodl, že převod nevyčerpaných 60 miliard Euro je protiústavní, protože jde o účelově schválené zadlužení, jehož využití není možno měnit. Pro přestavby stájí na vysoký stupeň welfare tak nebudou k dispozici původně uvažované podpory.

Na rozdíl od politiků se ale zdá, že má německý Ústavní soud zdravý rozum. V komentáři uvedl, že vyšší úroveň welfare má smysl pouze v případě, že se vyšší náklady vrátí ve formě vyšších výdělků. Pokud neexistuje jasný obchodní model, měli by chovatelé dodržovat platné legislativní standardy. V Německu navíc existuje funkční systém Iniciative Tierwohl, který má jasné financování prostřednictvím spolupráce chovatelů s maloobchodními řetězci.

Rozhodnutí Ústavního soudu tak do značné míry zmenšilo prostor pro politické tlaky na vyšší úroveň welfare.

Zdroj: Top Agrar

inzertní banner
DeHeus - Umíme to i bez zinku

Struky navíc pomáhají selatům

Počet dochovaných selat je v současném světě jedním z ekonomicky nejdůležitějších faktorů. Velké vrhy znamenají často i poměrně velké rozdíly mezi selaty. Ta bojovnější a silnější mají mnohem větší šanci na přežití a dobré prospívání, než ta slabší. A hlavním důvodem je schopnost dostat se ke struku. Existuje sice celá řada příkrmů, která by měla pomoci a systém překládání selat, nic však nedokáže nahradit matčin struk. Potvrdila to rozsáhlá studie na 735 prasnicích F1, u nichž byly sledovány základní znaky reprodukce.

Výsledy ukazují, že při průměru 14,4 struku na prasnici představoval každý struk navíc při odstavu 0,33 selete navíc. To je samozřejmě spojeno s nižší mortalitou do odstavu (-2,73%). Překvapivé ale může být, že s vyšším počtem struků se zároveň mírně snižovala odstavová váha selat (-35 gramů). Zároveň ale rostla váha celého vrhu při odstavu (+1,3 kg).

Národní šlechtitelský program CzePig zařadil počet struků do selekce již před několika lety a prozatím se podařilo zvýšit počet struků v průměru o 0,56 struku u Bílého ulšechtilého plemene a o 0,34 struku u landrase.

Zdroj: Pig333.com, SCHP

inzertní banner
CEVA - Ochrana proti neonatálním průjmům

Evropská komise navrhuje zpřísnit pravidla pro transport zvířat

Letošní podzim měl být ve znamení revize veškeré legislativy (a samozřejmě jejího zpřísnění) ve vztahu k welfare zvířat. Celý plán se nakonec odkládá a Evropské komisi se podařilo připravit z celého balíku jen návrh pro změnu pravidel pro ochranu zvířat při dopravě.

Navržený materiál představuje největší změnu pravidel dopravy zvířat za posledních 20 let. Velká část návrhu směřuje k vývozu zvířat mimo EU, což chovatele prasat v ČR nijak nezasahuje. Důležité pro ně a především potom pro přepravce a jatka jsou pasáže navrhující zvětšení prostoru pro prasata (i ostatní hospodářská zvířata) při přepravě a ustanovení o přepravě v období extrémních teplot.

Pokud jde o plochu, navrhuje komise zvětšení prostoru pro prase o hmotnosti 100 kilogramů na 0,58 m čtverečního. To je o 35 % více, než kolik požaduje současná legislativa. Ještě dramatičtější je potom situace u selat, kterých se na kamion dala naložit jen polovina ve srovnání se současným stavem.

Návrh také omezuje dopravu při extrémních teplotách. Pokud dosahují více než 30 stupňů směla by přeprava probíhat jen v časech od 21:00 do 10:00.

Návrh bude dál projednávat rada EU a Europarlament. Navržená ustanovení se tak mohou změnit. Je ale jasné, že tlak na zpřísnění pravidel ochrany zvířat při transportu se bude zvětšovat.

Zdroj: Evropská komise


   Vývoj ceny jatečných prasat
Ceny pro 50 týden
Německo 2,10 
Dánsko 12,90 Dkk
Více zahraničních cen...
Ceny selat
Německo 72 €/kus
Dánsko 88,52 €/kus
Holandsko 68 €/kus

Kurs 24,355 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro - víc než výživa
 
Addicoo - Fortisorb
 
Alltechnology
 
Partneři národního šlechtitelského
 
 
Vydává Svaz chovatelů prasat, 11.prosince.2023
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz