Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 352      Týden 8     Rok 2019    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Vzestup ceny je potvrzen

Posun z minulého týdne byl potvrzen. Vyhlášená cena jatečných prasat v Německu zůstala na úrovni 1,40 €/kg, na kterou v minulém týdnu vystoupila. Velmi důležité je, že pozitivní vývoj potvrdily i další země - cena vzrostla v Dánsku, Belgii, Polsku a Španělsku.

V šestém týdnu se u nás ještě nemohla projevit změna německé vyhlášené ceny. Jatečná prasata se proto opět prodávala na stejné úrovni, na které jsou už od loňského října. Jatečná prasata ve třídách SEU byla prodávána v průměru za 34,81 Kč/kg JUT za studena. Proti předchozímu týdnu se tedy zvýšila o 3 haléře. V porovnání s loňským šestým týdnem se prasata letos prodávají o 1,35 Kč dráž.

Reakce na změnu ceny se odehrává v tomto týdnu a pro ten příští tak jatka nabízejí ceny beze změny. Kostelecké uzeniny vyhlašují 37 Kč/kg a odstup ostatních se zvětšuje. Jatka Český Brod totiž vyhlašují 35 Kč/kg, jatka Příbram 34 Kč/kg a v tomto rozmezí se pohybují i veškerá ostatní jatka.

-JS-

Nejnovější čísla ČSÚ mluví o dalším poklesu

Český statistický úřad zveřejnil nejnovější informace o vývoji chovu prasat. Podle nich bylo na konci roku v České republice o 1,5% prasat méně, než na konci roku minulého. Statistika je navíc lepšována prasaty ve výkrmu, kterých je víc, než bylo loni. Naopak výraznější pokles je patrný v kategoriích selat a předvýkrmu. V případě prasnic je pokles dokonce pětiprocentní.

Pozitivní vývoj může být naopak nalezen, tak jako obvykle, v oblasti reprodukce. Počet selat narozených na prasnici a rok stoupl o 0,4 na 31,6. Dochov potom dosáhl 28,2 selat na prasnici a rok. To představuje posun o 0,3 selete.

Kompletní výsledky statistického šetření můžete najít na https://www.czso.cz/...

Zdroj: ČSÚ

inzertní banner
Trouw Nutrition - Natal

Vedle afrického se objevil i klasický mor prasat

Z Asie přišla další zpráva o moru prasat. Tentokrát je obětí Japonsko a útočníkem klasický mor prasat. Onemocnění se zatím rozšířilo do pěti provincií a způsobilo likvidaci několika stád, v nichž bylo dohromady přibližně 15 tisíc zvířat. Vzhledem k tomu, že z postižených stád odcházela před zjištěním nákazy prasata na porážku, existuje velké riziko šíření viru postřednictvím potravin. Ochranná opatření proto nezahrnují jen výrazné zvýšení biosecurity chovů a zákaz přesunů zvířat, ale i důkladnou analýzu toku suroviny přes jatka. Japonsko je po Číně druhým největším odběratelem Evropského vepřového masa. Výskyt moru tak může mít vliv na export vepřového z EU.

V EU se africký mor prasat dál šíří. Počet pozitivních divočáků v Belgii se dostává již téměř k 500 a zvířata jsou nacházena za hranicemi oblastí dosud označených za infikované. Díky tomu se pozitivní oblast rozšiřuje na sever. Další dvě prasata byla opět nalezena velmi blízko hranic Francie, která v reakci na to, zavedla v pohraničí zónu bez domácích prasat.

V Belgii byly v souvislosti s AMP zatčeny dvě osoby. Zatím nebylo vzneseno žádné obvinění, ale podle informací v médiích jsou důvodem zavlečení viru na území Belgie. Obě osoby jsou prý aktivní lovci, kteří dovezli z východní Evropy na jaře 2018 nakažené divoké prase.

Zdroj: PigWorld

inzertní banner
ČMSCH - prodej léčiv

USDA zveřejnilo odhad sklizně v roce 2019

Americké federální ministerstvo zemědělství vydalo odhady sklizně zemědělských plodin v roce 2019. Loňské velmi suché léto znamenalo pro chovatele prasat další zátěž - vedle nízké ceny prasat výrazně rostly ceny obilovin. Cena krmiv dnes tvoří víc než dvě třetiny nákladů na produkci jatečných prasat. Proto jde právě vedle ceny o rozhodující faktor, který bude ovlivňovat ekonomiku.

Podle zveřejněných informací se zdá, že celková sklizeň pšenice (jako hlavní pěstované obiloviny) se proti předchozímu roku zvýší. Celosvětový nárůst sklizně by měl činit 1,3 mil. tun. Je však rozdělen poměrně nerovnoměrně. Největší pozitivní posun je předpokládán v Rusku (+1,6 mil t.) a jižní Americe (+0,8 mil. t.). Naopak v Číně dojde zřejmě k poklesu sklizně. Podstatné však je, že pozitivní odhad vývoje sklizně je ještě dalece překročen odhadem poptávky. Ta by měla stoupnout o 2 mil. tun.

Ve výsledku tedy vzroste mezinárodní obchod s obilím a pro krmné účely ho bude ještě o něco méně. Světové zásoby by měly, pokud se předpověď naplní, klesnout o 0,6 mil. tun (pouhé 0,2%). Žádný výrazný pohyb cen se tak konat nemusel.

Zdroj: AllAboutFeed.com

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 8 týden
Německo 1,40 
Dánsko 8,50 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4862 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6346 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4446 Kč/t

Kurs 25,700 Kč

Partneři Vepřovinek

 
České vepřové
 
České vepřové
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 19.února.2019
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz