Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 460      Týden 37     Rok 2017    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Po dlouhém klidu ceny rychle klesly

Po dlouhé době stabilních cen se dostavil prudký pokles. Cena klesla o osm centů na 1,62€/kg. Poprvé po více než roce se tak dostala německá vyhlašovaná cena níže, než tomu bylo před rokem. Důvodem snížení je zřejmě poměrně vysoká nabídka jatečných prasat. V průběhu posledních tří týdnů bylo na jatka dodáno o 1,5% prasat více, než ve stejné době loňského roku, což se projevuje i v oblasti odbytu. Jatka odkládají některé dodávky a z toho vyplývá tlak na cenu.

Zatímco v minulém týdnu panoval ještě na našem, stejně jako na celém evropském trhu klid a ceny se prakticky neměnily, příští týden to výrazně změní. Všechna sledovaná jatka zareagovala na snížení cen v Německu. V Kosteleckých uzeninách bude v příštím týdnu cena 43 Kč stejně jako na Jatkách Bučovice. Západočeská jatka (Příbram a Blovice) a jatka Český Těšín budou vyplácet 42 Kč/kg. Další, jako například jatka Český Brod a některé další porážky zůstávají mezi oběma póly a základní cenu stanovily na 42,50 Kč.

-JS-

inzertní banner
Biofaktory - Lifestart

Bilance zahraničního obchodu s vepřovým mase je opět horší

Podle informací o zahraničním obchodu se opět zhoršila celková bilance jatečných prasat a vepřového masa. V prvním pololetí byla o 6% horší, než loni. Dovezeno bylo téměř 131 tisíc tun masa a prasat (proti 128 tisícům tun v loňském roce) a vyvezeno jen 30 tis. tun. Tentokrát však na vině není dovoz masa, který celou statistiku většinou ovlivňoval. Dovezeno ho sice, za první pololetí loňského roku, bylo o dva tisíce tun více (127 tis. tun). Na druhé straně se ale zvýšil přibližně stejnou měrou i vývoz masa, takže v oblasti obchodu s masem nedošlo prakticky k žádné změně.

Rozhodujícím pro zhoršení bilance byl výrazně nižší vývoz živých zvířat. Ve srovnání s prvním pololetím loňského roku bylo vyvezeno o 30% zvířat méně. Největší propad exportu byl zaznamenán ve vztahu k Německu. Ačkoli není naším nejvýznamnějším odběratelem živých zvířat, před ním jsou Slováci a Maďaři, promítlo se snížení obchodu s ním velmi výrazně. Vývoz živých zvířat do Německa klesl více než o 2 tisíce tun (v přepočtu na JUT) a další pokles téměř o tisíc tun, a takřka zastavení vývozu živých zvířat, přidalo Polsko.

Zdá se, že na zhoršení exportu živých zvířat neměl žádný zásadní vliv africký mor prasat. Zdá se, že na zhoršení exportu živých zvířat neměl, africký mor prasat, žádný zásadní vliv. Spíš se jedná o návrat k normálnímu stavu, protože první pololetí bylo z pohledu vývozu živých prasat neobvyklé právě výrazně vyšším zájmem z Německa a Polska.

Zdroj: ČSÚ

V Rusku dál řádí virus moru prasat

Již dlouhou dobu se ruským veterinářům nedaří zvládnout africký mor prasat. Důkazem je dlouhé putování viru z Gruzie, kde se objevil v roce 2007, směrem k hranicím EU. Nyní ohrožuje i nejvýznamnější produkční oblast Ruska v okolí Belgorodu, kde je soustředěno 20% z celkové produkce jatečných prasat. Poslední společností, která byla postižena průnikem moru do chovu je skupina Rusagro.

Podle informací, které společnost podala, byl mor detekován v jednom ze čtyřiadvaceti chovů, který čítal více než 16 tisíc zvířat. Podle nařízení vydaných gubernátorem Belgorodské oblasti byla na farmu ihned uvalena karanténa, všechna zvířata byla utracena a pracuje se na tom, aby se virus nemohl nikam dál šířit. Společnost sama okamžitě prověřila všechny zbývající chovy a vyloučila, že by v nich probíhala nákaza. Vzdálenosti mezi farmami jsou dostatečné k tomu, aby zabránily přenosu.

Zdroj: Swineweb.com

inzertní banner
ČMSCH - prodej léčiv

Dvojí kvalita potravin se bude řešit

Členské státy Evropské unie, které mají problémy s dvojí kvalitou potravin a jiných výrobků, budou moci požádat o dotaci na jejich testování. Eurokomisařka Věra Jourová na dnešním zasedání sněmovního zemědělského výboru v Jihlavě řekla, že na testování uvolní asi milion eur z letošního rozpočtu.

Milion eur na testování potravin a další peníze na vytvoření metodiky, podle které by jednotlivé země měly postupovat. Celkem, podle eurokomisařky Věry Jourové, půjdou do této oblasti zhruba dva miliony eur, což je v přepočtu 52 milionů korun. Dle slov Jourové, bude do této oblasti investováno na 2 mil. eur, což je v přepočtu 52 mil. korun..

Testování samo o sobě věc nevyřeší, ale dá spotřebitelům do ruky objektivní informace. Hlavní částí řešení by mělo být zpřesnění nynější evropské legislativy, která se zabývá neférovými obchodními praktikami. Politická vůle k řešení tu totiž rozhodně je. Politická vůle k řešení těchto problémů zde rozhodně je. To, že praxe dvojí kvality potravin není v Evropské unii přípustná, prohlásil ve středu v europarlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Češi musí mít podle něj v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v EU.

Zdroj: ČTK

Vepřové maso je výjimkou z obchodní smlouvy CETA

Od 21. září začne být předběžně prováděna dohoda CETA, která liberalizuje ekonomické a obchodní styky mezi Evropskou unií a Kanadou.Nejvýraznějším přínosem z hlediska bilaterálního obchodu mezi státy EU a Kanadou je bezesporu odstranění celních bariér omezujících vzájemný obchod. CETA odstraňuje 99 procent cla z dovozu v obou směrech přes Atlantik, a de facto tak zavádí mezi Kanadou a Evropskou unií zónu volného obchodu (s výjimkou několika přísněji regulovaných, taxativně vypočítaných oblastí).

Největší výjimkou v bezcelním obchodu jsou potraviny živočišného původu. Drůbež a vejce jsou z obchodu v rámci dohody CETA vyňaty zcela. U hovězího a vepřového masa budou stanoveny importní kvóty. Pokud dojde k překročení tohoto množství začnou být uplatňována cla. Pro chovatele hospodářských zvířat by tak CETA neměla představovat žádné ohrožení.

Smlouva bude prozatím uplatňována předběžně, protože se k ní ještě vyjadřují národní parlamenty. Ten český ji schválil právě v tomto týdnu.

Zdroj: Euroskop

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 37 týden
Německo 1,62 
Dánsko 10,80 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4105 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6128 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4124 Kč/t

Kurs 26,100 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro
 
České vepřové
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 21.září.2017
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz