Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 357      Týden 13     Rok 2019    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Teploty rostou a s nimi i ceny jatečných prasat

Již druhý týden pokračuje růst německé vyhlášené ceny. Dokonce došlo k jeho výraznému zrychlení. Třícentový posun z minulého týdne byl ve středu doplněn zdražením o dalších sedm centů. Nyní tedy platí základní cena 1,50€/kg JUT za tepla. Pozitivní vývoj se navíc rozšířil do celé Evropy. Jižní země, které tradičně touto dobou zdvihají ceny kvůli počínající turistické sezoně, jsou podpořeny tradičními exportéry. Velmi výrazně totiž roste poptávka z jihovýchodní Asie. Cena proto rostla dokonce i v Belgii, která je v posledních měsících pod tlakem kvůli AMP. Přesto jsou tam však prasata prodávána hluboko pod 1 € za kilogram živé hmotnosti.

Rychlý posun ceny se konečně projevil i u nás. Jatka Český Brod zvýšila cenu o 2 koruny na 38 Kč/kg. V těsném závěsu jsou Kostelecké uzeniny, které nabízejí 37 Kč (+1 Kč). Stejné, tedy korunové, zdražení je hlášeno i z dalších míst. Jatka Blovice a Příbram tak budou vyplácet 35,50 Kč a v pásmu 35,50-36 Kč se pohybuje cena i na moravských jatkách.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Natal

Belgičanům způsobil mor těžké finanční ztráty

Ačkoli je výskyt moru prasat v Belgii stále omezen jen na divoká prasata a lokalizován v oblasti, která z hlediska produkce jatečných prasat nemá velký vliv, jsou ztráty celého sektoru obrovské. Belgie patří tradičně mezi významné exportéry a díky výskytu moru se její vývoz smrskl na polovinu. Předvídatelné, že export mimo hranice EU prakticky zmizel. Překvapivé ale je, že se výrazně snížil i export do zemí EU, kam míří obvykle 80% všeho belgického exportu.

Po tom, co byla Česká republika pranýřována za to, že se snažila zavést kontroly masa dováženého z Belgie, je nečekané, jak se k problému postavila holandská a německá jatka. Podle serveru PigProgress vyžadují písemné potvrzení, že dovážené vepřové maso nepochází z Belgie.

Protože se vlivem toho cena dostala na extrémně nízké úrovně, ocitá se celá řada chovatelů prasat na pokraji ekonomické smrti. Nejsou totiž schopni včas platit účty za krmení. Na to reagovala belgická vláda, která připravuje fond, který by měl půjčovat chovatelům prasat, kteří se z důvodu AMP dostali do ekonomických problémů. Navíc jsou spuštěny i další podpůrné nástroje, jako úhrada likvidace kadáverů nebo zdravotní fond.

Zásadním problémem ale je, že situace s výskytem moru se nezlepšuje. Již bylo zachyceno téměř 700 pozitivních kadáverů a nakažená oblast se dál pomalu zvětšuje. Mapa výskytu: https://www.google.c...

Zdroj: PigProgress

Co vede lidi k odklonu od masa?

Již dlouhou dobu se mluví o tom, že vepřové maso pomalu ztrácí svoji pozici na úkor masa drůbežího a hlavním důvodem je stárnutí populace a snaha o zdravější životní styl. Nyní se ale zdá, že pomalu ztrácí veškeré druhy masa a lidé se přiklání na stranu vegetariánů nebo dokonce veganů. Co může být důvodem u všežravého živočišného druhu?

Studie nyní ukazují, že jedním z důvodů, který stále nabývá na významu, je rezistence vůči antibiotikům. Jen v průběhu posledních dvou let se počet lidí, kteří při nákupu řeší antibiotickou rezistenci, zvýšil v USA na dvojnásobek a v EU se dá předpokládat velmi podobný vývoj. Pro zemědělce je největším problémem to, že právě ve skupině, která nakupuje potraviny nejčastěji (ženy střední třídy mezi 25 a 40 lety), roste citlivost na užívání antibiotik nejvíce.

To tedy dává jasnou odpověď na to, proč je třeba zabývat se regulací spotřeby antibiotik. Skutečný příspěvek zemědělství k růstu rezistencí je neustále předmětem diskusí a není zcela jasné, jaká je jeho úroveň. Bez ohledu na to, je ale třeba přesvědčit spotřebitele, že se chovatelé hospodářských zvířat chovají zodpovědně a z masa rezistence nehrozí. Chování spotřebitelů se totiž neřídí vědeckými fakty ale emocemi.

Zdroj: NationalHogFarmer.com

inzertní banner
ČMSCH - prodej léčiv

Předsednictvo Svazu jednalo o možnostech podpory sektoru

Na svém zasedání jednalo ve čtvrtek předsednictvo Svazu se zástupci Agrární komory, Ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu. Projednána byla celá řada témat od IPPC až po otázku cechovních norem. Prioritou ale byly možnosti pomoci sektoru chovu prasat. Informace ČSÚ totiž potvrzují obavy zemědělců a mluví o znovu se rozbíhajícím poklesu stavů prasnic.

Svaz chovatelů prasat požádal ministra, aby chovatelům prasat umožnil čerpat dotační prostředky v několika průběžných platbách, aby byl zajištěn plynulý cash-flow. Zároveň žádal, aby byly vypsány dotace na nákup informací v podobné formě, jako tomu bylo u skotu. Z odpovědi ministra je však patrné, že obě výše zmíněné žádosti není možné, vzhledem ke znění notifikovaných dotačních titulů, uspokojit.

Pozitivním signálem však je, že, jak informovali zástupci státních orgánů, rozpočet určený pro národní dotace je přibližně na stejné úrovni jako byl v loňském roce. Měli by tak být zajištěny dostatečné prostředky pro většinu národních dotačních titulů. Výjimkou v tomto směru je dotace na ozdravování, kde by v tomto okamžiku nebylo možno pokrýt stejný rozsah, jako v loňském roce. Předpokládají se ale další jednání, která by měla chybějící prostředky doplnit.

-JS-

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 13 týden
Německo 1,44 
Dánsko 8,7 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4872 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6517 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4385 Kč/t

Kurs 25,725 Kč

Partneři Vepřovinek

 
České vepřové
 
České vepřové
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 27.března.2019
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz