Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 445      Týden 21     Rok 2017    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Ceny opět rostou

Po několika týdnech oddechu se vyhlášená cena v Německu znovu pohnula. Spolu s teplotami se posunula směrem vzhůru. Pro příští týden bude v Německu platit vyhlašovaná cena 1,80€/kg JUT za tepla. Přepočteno na české poměry (JUT za studena a Kč) to představuje více než 48,50 Kč/kg. V růstu pokračovala cena i v Dánsku, kde za poslední tři týdny vzrostla cena o 60 ore (2,13 Kč) a prasata jsou tam momentálně prodávána za 11,60 Dkk (42,42 Kč). To však není v případě Dánska cena konečná a je k ní třeba přičíst bonus vyplácený na konci roku. Ten bývá v řádu několika korun za každé dodané kilo.

U nás došlo v 19. týdnu k mírnému zvýšení průměrné ceny jatečných prasat (+32 haléřů). Přes toto zvýšení totiž zůstává cena v ČR pod průměrem Evropy. Dokonce i při započtení pevnější koruny je Evropský průměr o více než 1 Kč vyšší. Při srovnání se sousedními slováky je rozdíl ještě větší. Cena po přepočtu na stejnou bázi (JUT za studena v Kč) vychází dokonce na 46,27 Kč/kg. Rozdíl je tedy téměř 1,80 Kč. Tak velký rozdíl mezi sousedními zeměmi, které jsou obě závislé na dovozu je jen těžko vysvětlitelný.

V tomto týdnu se vyhlašované ceny posunuly opět nahoru. Na Moravě budou v tomto týdnu jatečná prasata prodávána za 47 Kč/kg JUT. Prakticky všechna česká jatka nabízí cenu o jednu korunu nižší.
-JS-

inzertní banner
Biofaktory - Lifestart

Semináře k zelené naftě

Ministerstvo zemědělství a Celní správa ČR si dovolují pozvat zájemce o informace ke způsobu poskytování vratky části spotřební daně zaplacené v ceně nafty spotřebované při provádění hospodaření v lese a v rybníkářství (tzv. vratky zelené nafty) na školení, která proběhnou ve dnech:
- 31. května 2017 v OSTRAVĚ v sídle Krajského úřadu Moravskoslezského kraje,
- 5. června 2017 v ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH v sídle Krajského úřadu Jihočeského kraje,
- 16. června 2017 v BRNĚ v sídle Krajského úřadu Jihomoravského kraje a
- 21. června 2017 v PRAZE v sídle Ministerstva zemědělství

Všechny semináře začínají vždy od 9:30 hod. V případě, že zájem převýší kapacitu přednáškového sálu, bude následovat ještě jedno školení ve stejný den a pozdější hodinu (cca od 12:00 hod).

MZe žádá účastníky, aby se na školení účastníci přihlásili předem na e-mailovou adresu zelena.nafta@mze.cz (do přihlášky kromě jména a příjmení účastníka nutno uvést datum a místo školení). Na e-mailovou adresu účastníka pak budou před školením zaslány podrobnější organizační informace.
Zdroj: MZe

Dánská jatka v problémech

Danish Crown, jeden z největších světových exportérů vepřového masa, musí řešit problémy s nedostatkem prasat. Produkce v Dánsku je sice stále obrovská, ale velká část selat je exportována a vykrmována jinde. Jatka tak nemají dostatek suroviny - obzvlášť proto, že se pohybují na trzích, které požadují obrovské dodávky. Jen za prvních devět týdný roku 2017 poklesly porážky, při meziročním srovnání, o 8%.

Snižování porážek pokračuje navzdory tomu, že stát vypsal nový podpůrný balíček a dotační schéma pro výkrmce prasat. Nyní se do boje o prasata zapojuje i samo Danish Crown. Pro nové dodavatele jatečných prasat vypisuje interní bonus ve výši 0,30 DKK/kg (přibližně 1 Kč) a zároveň nabízí zcela bezplatný poradenský servis.

Danish Crown jsou jatka vlastněná družstvem chovatelů. "Příspěvek by tedy měl jít vlastním farmářům aby jim stálo za to najmout výkrmové stáje a produkovat jatečná prasata. Peníze tak vlastně zůstanou uvnitř společnosti a u jejích vlastníků", uvedl Erik Bredholdt, předseda představenstva společnosti.
Zdroj: GlobalMeatNes.com

inzertní banner
ČMSCH - prodej léčiv

Čína mohutně investuje do zemědělství

Obrázek Číny, jako země závislé ne obrovských dovozech potravin, se může v relativně nedaleké budoucnosti změnit. Plánem totiž je zásadně změnit obraz celého zemědělství ze zaostalého sektoru s malou efektivitou v moderní a dobře fungující oblast.

Ministerstvo zemědělství informovalo o dohodě uzavřené se Zemědělskou rozvojovou bankou, která by do roku 2020 měla uvolnit na úvěrech 450 miliard dolarů. Peníze by měly být zaměřeny na celkovou modernizaci zemědělských podniků s důrazem na národní potravinovou bezpečnost. Jinými slovy - Čína si chce budovat potravinovou soběstačnost.

Změny v sektoru chovu prasat jsou již nyní v plném proudu a jsou jedním z důvodů obrovského dovozního apetitu Číny. Mnoho starých chovů bylo zrušeno a probíhá jejich přesun a nová výstavba.
Zdroj: AllAboutFeed.com

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 21 týden
Německo 1,80 
Dánsko 11,60 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4567 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6567 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4416 Kč/t

Kurs 26,485 Kč

Partneři Vepřovinek

 
MEVET - Circovac
 
Tekro
 
České vepřové
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 23.května.2017
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz