Číslo 708
Týden 5
Rok 2023

Pozitivní impuls na německém trhu

Cena selat již v minulých týdnech rostla a signalizovala tak pozitivní vývoj i na trhu s jatečnými prasaty. Ten se nyní dostavil. Vyhlášená cena v sousedním Německu poskočila o 8 centů vzhůru. Pro příští týden tak budou chovatelé prodávat za 2,08€/kg. Už v minulém týdnu byl patrný pozitivní vývoj na burze ve Španělsku, Nizozemí a Francii. Jedinou zemí kde pokračuje pokles ceny je Dánsko, kde prasata zlevnila o 20 ore.

Dopad tohoto vývoje se na našem trhu teprve projeví. Ve čtvrtém lednovém týdnu pokračovalo oscilování ceny jatečných prasat těsně nad hranicí 49 Kč. Již osmý týden se tak nic podstatného neměnilo.

Z historického pohledu jsou ceny na počátku roku rekordní. Jediný rok, který může letošku konkurovat, byl rok 2017. Okamžitě po jeho začátku ale začaly ceny klesat a dostaly se postupně přesně na opačnou stranu spektra - k rekordním minimům. Skvělým začátkem roku tak byla zahájena vleklá ekenomická krize celého sektoru. V roce 2023 se ale takový vývoj jistě nebude opakovat.

Pro příští týden se situace mezi východem a západem země liší. Na Moravě jatka reagovala na růst ceny a vyhlášené ceny se dostaly na 51 Kč/kg. Kostelecké uzeniny a Jatka Český Brod, které udržují stabilnější ceny v dobách lepších i horších, dál nabízejí cenu 49,50 Kč/kg. K nim se připojila i další jatka v západní polovině republiky.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Vital Start

Produkce vepřového klesá v celé EU

Český statistický úřad zveřejnil informace o porážkách v roce 2022. Podle nich došlo v porovnání s rokem 2021 ke čtyřprocentnímu poklesu. Celková produkce vepřového masa dosáhla necelýc 209 tisíc tun, zatímco o rok dříve to bylo 217 tisíc tun. Mnohem markantnější pokles je potom patrný při delší časové řadě. O deset let dříve bylo produkováno 240 tisíc tun. To je o 13% více.

K trendu, který u nás panuje už dlouhou dobu, se nyní přidávají další evropské země. Eurostat sice zatím zveřejnil informace jen o devíti zemích EU, ale u všech je udáván pokles výroby. Z oněch devíti jsou potom dvě země velmi podstatné pro celoevropský trh. Jsou jimi Belgie a Francie a v obou je snížení výroby poměrně zásadní. Ve Francii, která vyrábí přes dva miliony tun, je pokles 2,5 procenta a v Belgii, která produkuje přibližně milion tun ročně, se výroba propadla dokonce 10%. Jen v těchto dvou zemích tak klesla produkce vepřového masa o 159 tisíc tun.

S velkým napětím jsou očekávány údaje i z ostatních významných zemí.

Zdroj: ČSÚ a Eurostat

Ministerstvo plánuje první kolo PRV už v létě

Investice jsou bezesporu oblastí, která výrazným způsobem přispívá ke konkurenceschopnosti. U těch zemědělských nebylo poměrně dlouho jasné, jestli budou v nové SZP podporovány nebo ne. Nyní informovalo MZe o tom, že první kolo investičních podpor plánuje už letos v červenci.

Tak jako v předchozích kolech bude maximální výše podpory 40% s tím, že mladí zemědělci a ekozemědělci mají tuto částku navýšenou o dalších 10%. Maximální částka dotace činí 30 mil. Kč. Ministerstvo avizovalo, že investice musí být zaměřeny na precizní zemědělství, snižování dopadu na životní prostředí a ochranu zvířat.

Rozpočet celého dotačního titulu je 10 miliard korun a vedle polních robotů, systémů řízení postřikovačů, rozmetadel nebo secích strojů by měly být určeny pro adaptaci na nová pravidla ustájení u prasat a drůbeže.

Co v letošním roce naopak spuštěno nebude jsou ekoplatby. Ty měly sloužit jako motivační nástroj pro co největší rozšíření postupů šetrných k přírodě. Podle MZe však tato motivace není v současné době nutná, protože ke změnám tímto směrem dochází samovolně.

Zdroj: MZ

inzertní banner
CEVA - Ochrana proti neonatálním průjmům

Webinář o biologické ochraně proti mouchám v chovech prasat

Přemnožení much v chovech prasat může představovat významný problém nejen co se týče životní pohody prasat, ale také přenosu mnoha chorob, včetně prasečího moru. V dnešní pokročilé době už držíme krok se zahraničím a můžeme využít i biologické metody ochrany před obtěžujícím hmyzem v chovech. Spokojenost s těmito metodami potvrzují mnohé chovy prasat v ČR, včetně těch největších.
Pro velký zájem o biologické metody pořádá firma BIOCONT LABORATORY online webinář na téma Biologická ochrana proti hmyzu v chovech prasat, který se uskuteční v úterý 21. 2. 2023 od 12:30 hodin a bude určený pro všechny zájemce, kteří uvažují o zavedení těchto metod do svých provozů. Zváni jsou také ti, kteří je již aplikují a chtějí se dozvědět o nových poznatcích v této problematice.

Přednášet bude Ing. Petr Švingr, odborný poradce a prodejce firmy BIOCONT LABORATORY a odborník na welfare hospodářských zvířat z Agronomické fakulty MENDELU doc. Ing. Daniel Falta, Ph.D. Kromě představení principu metody a využívaných bioagens se webinář zaměří na využití dotací, správnou aplikaci a faktory ovlivňující účinnost této metody.

Přihlásit na webinář se můžete zasláním svojí emailové adresy na svingr@biocont.cz nebo na telefonním čísle 739 845 515. Následně Vám bude zasláno více informací. Těšíme se na všechny účastníky!

Kontaktní osoba Ing. Petr Švingr
Obchodní zástupce a poradce BIOCONT LABORATORY, spol. s. r. o.

Webinář Alltech k mykotoxinům

Společnost Alltech pořádá webinář
„ZDRAVÍ ZVÍŘAT A UŽITKOVOST X RIZIKA KONTAMINACE KRMIV MYKOTOXINY 2023“

Webinář se koná ve středu 15. února 2023 od 9:00 do 10:30 hodin na platformě MS Teams. Tu je možno bezplatně stáhnout na https://www.microsof.... Po registraci na e-mailu dvadkertiova@alltech.com Vám bude zaslán odkaz pro připojení k webináři.

Těšíme se na setkání s Vámi na semináři!

SZP SYCHROV přijme zaměstnance

Pozice:            „VEDOUCÍ VÝROBNÍHO ÚSEKU REPRODUKCE“

Požadavky:    středoškolské vzdělání
                        praxe v řízení malého kolektivu
                        flexibilita, ochota učit se a vzdělávat v oboru
                        vysoká pracovní morálka a odolnost

Nabízíme:      platové ohodnocení v tarifu 37 000 – 45 000, - Kč
                        5  týdnů placené dovolené

 příspěvek na stravování
 důchodové pojištění
 naturální výhody                  

Kontakt:         604 117 495, nebo v místě zaměstnavatele osobně po dohodě


   Vývoj ceny jatečných prasat
Ceny pro 5 týden
Německo 2,08 
Dánsko 11,10 Dkk
Více zahraničních cen...
Ceny selat
Německo 67,00 €/kus
Dánsko 81,94 €/kus
Holandsko 67,00 €/kus

Kurs 23,810 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro - víc než výživa
 
Addicoo - Fortisorb
 
Alltechnology
 
Partneři národního šlechtitelského
 
 
Vydává Svaz chovatelů prasat, 8.února.2023
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz