Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 449      Týden 25     Rok 2017    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Trh je v rovnováze

Klid zbraní se prodlužuje přinejmenším o další týden. Vyhlášená cena v Německu se nemění a stabilní zůstávají i ceny v sousedních zemích, které jsou důležité pro mezinárodní obchod (Holandsko a Belgie).
Známky pozitivního vývoje se objevují v zemích na jihu Evropy. Projevuje se tak začínající turistická sezóna. Cena se zatím zdvihla jen ve Španělsku a Portugalsku, ale i další jižní země informují o zvyšující se poptávce po vepřovém mase.

I na našem trhu se po deseti týdnech poměrně rychlého růstu cena stabilizovala. Třetí týden zůstává na přibližně stejné úrovni. V minulém týdnu se za jatečná prasata ve třídách SEU platilo v průměru 46,06 Kč/kg. Velmi podobná situace zřejmě bude i v tomto týdnu, protože veškerá jatka vyhlásila ceny beze změn.

Směnný kurz koruny a eura začíná hrát významnou roli. Ačkoli se bezprostředně po ukončení intervencí nic nestalo, nyní koruna stále zpevňuje a dostává se na úroveň jen těsně nad 26 Kč/Euro.
-JS-

inzertní banner
Biofaktory - Lifestart

Okusování ocásků souvisí i s krmením

Okusování ocásků je jedním z problémů, které jsou v poslední době často skloňovány a pro něž se snaží Evropská komise najít řešení. Zákaz krácení ocásků sám o sobě řešením není, protože problémy s okusováním mohou naopak welfare výrazně zhoršit. Agresivní chování prasat je způsobeno celou řadou faktorů a proto je obtížné ho jednoduše a rychle řešit. Jako důvod okusování je často zmiňován nedostatek manipulovatelného materiálu. To je však nebezpečné zjednodušení.

Poslední pokusy ukazují to, o čem se mezi chovateli mluví už dlouho, nezanedbatelný vliv má i výživa. Snaha o snižování ceny krmiva a zároveň snaha vyhovět požadavkům na ochranu životního prostředí vede často ke snižování celkového obsahu bílkovin a vyvažování profilu přídavkem syntetických aminokyselin. Pokusy ukázaly, že při snížení hrubého proteinu o 20% a doplnění profilu syntetickými přídavky, dochází k poměrně výraznému zvýšení agresivity prasat. Známky okusování uší byly o 20% častější, než u zvířat s dietou bohatou na bílkovinu a okusování ocásků o 25% vyšší. Agresivitu dobře dokumentují známky bojů, kdy prasata rypákem útočí na bok svých kolegů. U ochuzené diety bylo takové chování o plných 152% častější.
Zdroj: PigProgress

Konkurence na trhu s vepřovým masem se zvyšuje

Vepřové maso je světově nejvíce využívaná živočišná bílkovina. Světová populace roste a zároveň bohatne. To dál žene spotřebu vepřového masa do výše.

V loňském roce bylo celosvětově vyprodukováno více než 108 milionů tun a z 86% se na tom podílely Čína, Evropská unie, Spojené státy, Brazílie a Rusko. Z toho je jasné, že mezinárodní obchod je velmi čilý a v případě exportérů často rozhoduje o tom, jaká bude cena prasat v zemi původu. Přitom se ale tento obchod rychle přitvrzuje.

Jen za posledních pět lety bylo na zeměkouli produkováno o téměř čtyři miliony tun vepřového více. Největší zvýšení výroby se přitom odehrálo ve Spojených státech amerických (+1,29 mil. t) v závěsu je potom EU (+0,9 mil. t). Překvapením může být třetí místo Ruska, kde za pět let vzrostla produkce o 825 tisíc tun. V této situace stále se zostřujícího konkurenčního boje může export z Evropské unie utrpět, protože ceny jatečných prasat a následně i vepřového masa jsou v posledním půl roce velmi vysoko. Dokonce tak vysoko, že rozdíl mezi cenou v EU a jejich největším exportním konkurentem (USA) je největší od roku 2009.
Zdroj: NationalHogFarmer

inzertní banner
ČMSCH - prodej léčiv

Boj proti rezistencím může být dost drastický

Norsko je z pohledu chovu prasat velmi odlišnou zemí. Cla na hranicích znamenají, že ceny jatečných prasat jsou mnohem vyšší než v EU. Na druhé straně platí mnohem vyšší standarty welfare i ochrany životního prostředí. Jednou ze zvláštností Norska je i boj proti multirezistentnímu stafilokou aureu (MRSA). Tamější stáda jsou totiž z pohledu MRSA prostá. Aby to tak zůstalo, panují velmi přísná opatření. Protože MRSA je problém lidské populace a lidé jsou hlavními přenašeči, musí být každý pracovník, který přijde do styku s prasaty vyšetřen. V případě zahraničních pracovníků dokonce vždy, když se vrátí ze zahraničí. Pokud je MRSA zjištěna, musí projít léčením.

V případě, že je mutirezistentní stafylokok zjištěn ve stádu, dojde k nemilosrdné likvidaci. Velkou část z ní sice ekonomicky poryje fond pojištění, přesto jde o velmi drastické opatření.
Zdroj: Kongres EPP

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 25 týden
Německo 1,81 
Dánsko 11,60 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4287 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6431 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4557 Kč/t

Kurs 26,230 Kč

Partneři Vepřovinek

 
MEVET - Circovac
 
Tekro
 
České vepřové
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 26.června.2017
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz