Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 468      Týden 45     Rok 2017    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Po poklesu se trh uklidňuje

Po týdnu, kdy v Německu nebyla vyhlášena nová cena a byla jen prodloužena platnost té staré, byl netrpělivě očekáván další vývoj.

Ten ukázal že odhad analytiků byl správný a cena se stabilizovala. V příštích sedmi dnech budou v Německu jatečná prasata znovu prodávána za 1,45€/kg JUT za tepla. Ostatní evropské trhy zřejmě v minulém týdnu nevěřily v ustálení německé ceny. Ve většině zemí proto jatečná prasata zlevňovala. Pokles se odehrával v rozmezí 0,5 centu (Francie) až 4 centy (Nizozemí).

Na našem trhu došlo, podobně jako v dalších zemích k mírnému poklesu. V minulém týdnu byla jatečná prasata prodávána za 38,59 Kč/kg JUT, tedy přesně o třicet haléřů levněji, než v týdnu předcházejícím. Díky zpevňování koruny je i přes pokles ceny Česká republika mírně nad cenovým průměrem EU.

Pro příští týden se ceny zřejmě nezmění. Všechna sledovaná jatka ohlásila, že budou nakupovat jatečná prasata za stejné ceny jako v tomto týdnu.

-JS-

inzertní banner
Biofaktory - Lifestart

Pravidla pro chovatele se zpřísňují

Státní veterinární správa vydala, v souvislosti s africkým morem prasat (AMP) nová, přísnější pravidla, která jsou založena na regionalizaci území podle stupně ohrožení. Nová opatření se dotknou chovů prasat v celém okrese Zlín, nebo jeho částech.

Všem chovatelům prasat v okrese Zlín se ukládá povinnost hlásit neprodleně všechny úhyny domácích prasat. Uhynulí jedinci budou povinně vyšetřováni na AMP. Chovatelé budou moci přemísťovat veškerá prasata až poté, co jim krajská veterinární správa za tímto účelem vydá veterinární osvědčení. Prasata určená k přemístění budou muset během 15 dnů před přemístěním být vyšetřena na AMP, anebo pocházet z registrovaných chovů, které jsou pod pravidelnou kontrolou veterinárního dozoru.

V obcích v zamořené oblasti je nutno do 13. listopadu provést soupis všech hospodářství s chovem prasat domácích a dalších zařízení s chovem druhů z čeledi prasatovitých a tento soupis následně do 15. listopadu předat krajské veterinární správě. Registrované chovy prasat v této oblasti budou muset hlásit všechny změny početních stavů prasat na hospodářství. Registrovaní i neregistrovaní chovatelé pak budou povinně hlásit alespoň tři dny dopředu všechny plánované porážky prasat. Osobám, které přišly v předcházejících 48 hodinách do kontaktu s divokými prasaty, se zakazuje vstup do registrovaných chovů domácích prasat.

Zdroj: SVS

V pátém kole PRV přibude 880 milionů korun

Ministerstvo zemědělství uzavřelo příjem žádostí do 5. kola Programu rozvoje venkova (PRV). Celkový počet zaregistrovaných žádostí dosáhl téměř 5 tisíc. Převis žádostí byl obrovský a celková úspěšnost byla velmi nízká - pouhých 22%. V oblasti projektů významných pro chov prasat, tedy v projektech nad 5 milionů Kč to bylo dokonce jen 19%.

Ministr zemědělství se, na základě toho, rozhodl o navýšení finančních prostředků o 880 mil. Kč. Prioritou by sice měly být mladí zemědělci a malé projekty do 1 mil. Kč, kde by měla být úspěšnost zvýšena až na 40%. Zvýšit počet uspokojených žadatelů by se ale měl i v ostatních oblastech a neměl by být nižší než 25%.

Ministerstvo se tak snaží uspokojit maximum žadatelů podle dostupných finančních možností. Celkem totiž žádali zemědělci, potravináři a lesníci v 5. kole PRV o přibližně 9 miliard korun. K dispozici je nyní i s aktuálním navýšením více než 4 miliardy korun.

Zdroj: SZIF

inzertní banner
ČMSCH - prodej léčiv

Rusko ukročilo bokem - chovatelům prasat se neuleví

Rusko prohrálo spor o zákaz dovozu vepřového masa z EU z důvodu výskytu afrického moru prasat. Nepomohlo ani odvolání. V chovatelích prasat se tak probudila neděje, že alespoň část zboží, která nebyla zahrnuta v sankcích spojených s anexí Krymu, se bude moci vrátit na ruský trh. Tato naděje, pokud vůbec existovala, se ukázala jako lichá. Rusko totiž spolu s ukončením sankcí spojených s morem rozšířilo seznam zboží zahrnutého pod kontrasankce spojené s Ukrajinským problémem. Oficiálním zdůvodněním ruské strany, proč byl seznam zakázaných komodit, zahrnutý pod sankce a kontrasankce rozšířen, je boj proti pašování. Spor u WTO se tohoto zákazu netýkal, takže ruský postup je z hlediska mezinárodního práva v pořádku.

Pro chovatele prasat se tak ukončením sankcí spojených s morem změnilo jen velmi málo. Jediným artiklem, kterému se změnou v zákazech otevřela cesta na ruský trh, jsou plemenná prasata. Ta by měla pomoci dál zlepšovat produkční schopnost ruského sektoru chovu prasat.

Zdroj: GlobalMeatNews.com

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 45 týden
Německo 1,45 
Dánsko 9,60 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4021 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6220 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4034 Kč/t

Kurs 25,545 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro
 
České vepřové
 
Partneři národního šlechtitelského
 
České zemědělství
 
 
Zpracováno SCHP 18.listopadu.2017
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz