Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Číslo 586      Týden 27     Rok 2020    
Poslat příteli         Zdarma přihlást k odběru

Po měsíci cena opět klesla

Přesně po měsíci se cena jatečných prasat v Německu pohnula. Pro chovatele prasat však tím nesprávným směrem. Dnes vyhlášená cena klesá o šest centů na 1,60 €/kg. Nepříznivý trend je ještě zdůrazněn poklesem ceny o 30 ore v Dánsku (4 centy). Problémy jsou způsobeny porážkami uzavřenými z důvodů koronavirové infekce. Přestože export z EU běží poměrně dobře a o maso je zájem, jsou problémy způsobeny tím, že prasata z postižených jatek nemá kdo zabít a způsobují tak přetlak na straně nabídky.

Na našich jatkách se v průběhu minulého týdne cena jatečných prasat ve třídách SEU změnila jen minimálně. V průměru dostávali chovatelé za svá zvířata 40,67 Kč/kg JUT za studena. Porážky na referenčních trzích, z nichž jsou získávány informace o cenách, oproti stejnému období loňského roku poklesly o celých 6%. To vypovídá o problematickém vývoji na trhu s vepřovým masem.

V příštím týdnu se problémy, které se objevily u sousedů, projeví i u nás. Vyhlášené ceny většinou klesají. Kostelecké uzeniny budou vyplácet 41 Kč/kg, jatka Český Brod 40,50 Kč. Ještě nižší ceny jsou na východě země. Jatka na Moravě vyhlásila cenu mezi 39 a 40 Kč.

-JS-

inzertní banner
Trouw Nutrition - Natal

COVID se na trzích stále projevuje

Nejhorší vlna koronavirové pandemie je, věřme již za námi. Problémy s dostupností kontejnerů pro export masa jsou již minulostí, ale přesto hraje nákaza stále velkou roli ve vývoji cen jatečných prasat. Výskyty lokálních ohnisek a karantény se týkají i mnoha jateckých podniků. V minulém čísle jsme informovali o uzavření jedněch z největších jatek patřících ke skupině Tönnies, která porážejí více než 30 tisíc prasat denně. Takové množství prasat tedy hledá nová jatka. Ačkoli se jedná o zdaleka největší lokální ohnisko v Německu, nejsou jatka Rheda-Wiedenbrück jediná takto postižená. Uzavírka potkala i další menší provozy napříč celým Německem. Podobná situace vládne i ve Francii, kde je uzavřena řada menších jatek a chovatelé nemají kde zabíjet.

Zdá se, že masozpracující průmysl je pro šíření viru obzvlášť vhodný. Nízké teploty, vysoká vlhkost a práce s biologickým materiálem (masem) způsobuje, že jsou jatka a zpracovny masa velmi častým ohniskem, a proto se často dostávají do situace, kdy jsou nuceni zavřít. Navíc se v této souvislosti otevřela i otázka zaměstnanců. V Německu (ale i v mnoha dalších zemích) pracují na jatkách především agenturní zaměstnanci přicházející ze zahraničí. Jejich platy i zajištění životních potřeb vedou k tomu, že se mluví o novodobém otroctví.

Koronavirus na německých jatkách tak možná otevřel cestu pro výrazné změny. Německý ministr práce již oznámil, že plánuje změny v pravidlech pro zaměstnávání v masozpracujícím průmyslu.

Zdroj: Pracovní skupina k vepřovému masu COPA-COGECA

Velcí budou ještě větší

Chov prasat v Číně prochází, v souvislosti s africkým morem prasat, rozsáhlou přestavbou. Tradiční menší farmy mizí a místo nich nastupují obří společnosti. Jednou z nich je i Wens Foodstuf, jejímž ředitelem je poslanec čínského parlamentu Wen Pengcheng. V roce 2019 vyprodukovala jeho společnost úctyhodných 18,5 milionu zvířat. Plány do budoucna jsou však mnohem ambicióznější.

Vhodné ekonomické prostředí pro investice do chovu prasat přiměly společnost investovat do celé řady projektů. Momentálně jsou v různých fázích realizace 79 projektů, které by v souhrnu měly znamenat, že se do roku 2024 výroba společnosti ztrojnásobí. Podle plánů přednesených akcionářům by měla produkce dosáhnout 56 milionů zvířat.

Podobným směrem se vydala řada dalších podniků, a proto se dá očekávat, že se čínský chov prasat poměrně rychle vrátí na stav z doby před africkým morem a poté jí dokonce i výrazně překoná.

Zdroj: Reuters

inzertní banner
Distribuce léčiv ČMSCH

Sucho v Evropě dostatek obilovin neohrozí

Ačkoli tomu možná pohled z okna neodpovídá, přehodnotila Evropská komise kvůli suchu odhad sklizně pšenice. Proti květnové předpovědi se snížil odhad sklizně v Evropě o 3%. To představuje přibližně 4,5 mil. tun pšenice.

Není se však třeba obávat nedostatku. Obiloviny obecně jsou jednou z komodit, kde o ceně rozhoduje celosvětový trh. A ten je, navzdory mírnému poklesu očekávané sklizně v EU, přebytkový. Celosvětový objem pšenice by se měl zvýšit přibližně o 1%. Tak, jako v poslední době za vším, i za tím je třeba hledat Čínu. Její produkce se v poslední době zvyšuje. Analytici jsou však ve vztahu k Číně velmi zdrženliví, protože čísla, která přicházejí bývají poměrně často nespolehlivá.

V každém případě se ale na ceně pšenice předpokládaná vyšší výroba projevuje. Její cena klesá na všech významných světových komoditních burzách. Proti dubnu se pšenice prodává o 10% levněji.

Zdroj: AllAboutFeed.net

Ekonomika


Vývoj ceny v ČR
Graf cen


Ceny pro 27 týden
Německo 1,60 
Dánsko 10,80 Dkk
Více zahraničních cen...


Ceny obilovin na burzách
Pšenice krmná (NYSE) 4704 Kč/t
Sojový šrot (CME) 6323 Kč/t
Kukuřice (NYSE) 4480 Kč/t

Kurs 26,665 Kč

Partneři Vepřovinek

 
Tekro - víc než výživa
 
Alltechnology
 
DeHeus
 
Partneři národního šlechtitelského
 
 
Zpracováno SCHP 8.července.2020
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz