Africký mor prasat

Jak cestuje africký mor?  (Týden 43)
Šíření viru afrického moru prasat (AMP) se zdá takřka nezastavitelné. Jakými cestami k němu dochází? Je prakticky jisté, že divoká prasat zdrojem přenosu nemohou být a většina odborníků se shoduje na tom, že nejpravděpodobnější cestou jsou potraviny. Tahle hypotéza byla nyní velmi výrazně podpořena vývojem v Číně. Tam se mor přenesl již do 12. provincie (Yunnan), která sousedí s hlavní produkční oblastí Číny a zároveň tudy probíhá hranice s Vietnamem a Laosem. Při epidemiologickém šetření jednotlivých ohnisek bylo zjištěno, že v 62% procentech zasažených chovů bylo ke krmení používáno zbytků potravin.
Číst dál ...

Kde všude je AMP?  (Týden 42)
Hlavní sezóna šíření afrického moru prasat je v letošním roce za námi. V případě České republiky se naštěstí nic nového neděje. V okolních zemích tomu tak ale zdaleka není. V Rumunsku bylo jen v průběhu letošního roku zaznamenáno téměř 1000 záchytů v domácích chovech a více než 200 nakažených chovů hlásí Polsko. Východní a střední Evropa je tak velmi nebezpečným prostorem. Nepříjemnou zprávou proto je, že v letošním roce došlo k poměrně výrazné redukci lovu černé zvěře u nás. V porovnání s loňskem bylo zastřeleno téměř o 20% divočáků méně. Přitom by pro řešení přemnožení bylo třeba lovit naopak vírazně více.
Číst dál ...

Rusko říká, že mor přišel do Číny z Evropy  (Týden 40)
Podle genetických analýz, které provedla ruská veterinární a fytosanitární služba (Rosselchoznadzor) je jasné, že africký mor prasat, který se vyskytl v Číně, je stejného původu jako ten v Rusku a EU. Přirozený přechod viru ze zakavkazských zemí, kudy pronikl do Evropy, je sice teoreticky možný, ale nepravděpodobný. Mnohem pravděpodobnější cesta je (podle Rosselchoznadzoru) přenos z EU, se kterou má Čína čilý obchodní ruch a odkud dováží nemalý objem vepřového masa a dalších produktů z něho.
Číst dál ...

Belgický případ moru rozhýbal EU  (Týden 38)
Na příkladu afrického moru prasat je dobře vidět, do jaké míry Evropa počítá s členskými státy ze střední Evropy. Již více než tři roky se potýkají pobaltské země a Polsko s AMP. Postupně se k nim přidávají další a další "oběti". Slibů a proklamací za tu dobu padla spousta, ale stalo se toho jen málo. Dva dny po ohlášení moru v Belgii bylo oznámeno, že se rozpočet na výzkum moru zvyšuje o 50% (ze 20 na 30 mil. €)!
Číst dál ...

Africký mor prasat v západní Evropě  (Týden 37)
Virus afrického moru prasat přeskočil o další tisíc kilometrů směrem na západ. Belgická obdoba naší SVS potvrdila záchyt dvou pozitivních divokých prasat poblíž jihobelgické obce Étalle. Okolní země požadují maximální ochranná opatření, protože místo nálezu je právě v místě, kde se stýkají hranice několika zemí. Do Lucemburska je to jen 12 km, do Francie 17 a do Německa 65 km. Virus byl zjištěn u mladých zvířat, která se pohybovala okolo v blízkosti dvou uhynulých divokých prasat, jejichž těla již byla v pokročilém stupni rozkladu.
Číst dál ...

Načti další zprávy