Africký mor prasat

Viry útočí na všech frontách  (Týden 13)
Ve světle koronavirové infekce ustoupil africký mor prasat do pozadí. Zdá se, že se mu to nelíbí a rázně se připomíná. Došlo totiž k prvnímu rozsáhlému výskytu viru v západním Polsku v chovu prasat. Až dosud se tady nálezy omezovaly na divočáky. Nyní bylo Světové organizaci pro zdraví zvířat ohlášeno, že byl virus AMP nalezen na famě pro téměř 24 tisíc zvířat, která je lokalizována v obci Nowi Sol, která je vzdálena jen 65 km od hranic Německa a 100 km od našich hranic.
Číst dál ...

Šíření moru v Číně se snad zpomaluje  (Týden 11)
Čínské ministerstvo zemědělství vydalo zprávu, podle níž se prudce snižuje počet nových ohnisek afrického moru prasat (AMP). Zatímco v loňském roce bylo v prvních dvou měsících ohlášeno 12 nových zasažených chovů, letos je u domácích prasat hlášen jen jeden - u prasat nelegálně přepravovaných ze zasažené do prosté oblasti. Na druhé straně Světová veterinární organizace eviduje v Číně nová ohniska u divočáků.
Číst dál ...

Čína ohlásila fungující vakcínu proti moru  (Týden 10)
Čínský veterinární výzkumný ústav informoval o tom, že se podařilo vyvinout vakcínu proti africkému moru prasat, která při laboratorních testech prokázala bezpečnost i efektivitu. Jedná se o vakcínu s živým virem, který má díky řadě deletovaných genů oslabenou virulenci. V tomto okamžiku probíhají další testy, které mají prokázat účinnost vakcíny před tím, než bude spuštěna její produkce. Dosud však není jasné, jak dlouho bude tato fáze trvat a kdy vakcína, pokud potvrdí naděje, které jsou do ní vkládány, přijde na trh.
Číst dál ...

Další velký zásah AMP  (Týden 10)
Rumunsko stále bojuje s africkým morem prasat naprosto neúspěšně. Od roku 2017, kdy byl zaznamenán první záchyt, bylo v Rumunsku nuceně poraženo již více než 600 000 prasat. Poslední z velkých farem, která se virem nakazila, leží poměrně blízko Bukurešti a po záchytu viru u 23 zvířat bylo poraženo všech 42 tisíc zvířat.
Číst dál ...

Německo vyjednává s Čínou o exportu v případě moru  (Týden 8)
Tak, jak se přibližuje africký mor prasat k německému území, zvyšuje se nebezpečí pro celou EU, že by jeden z největších exportérů do Číny mohl být zablokován. Až dosud totiž Čína naprosto striktně aplikuje politiku zákazu dovozu ze země, kde byl záchyt viru potvrzen. Nebere ohled na regionalizaci ani na to, zda se jedná o nakaženého divočáka nebo prase domácí.
Číst dál ...

Načti další zprávy