Dotační politika

Národní dotace

Chov prasat je oborem bez přímých plateb. Veškeré dotace jsou proto vypláceny z národních rozpočtů.
Veškeré takové dotační tituly však musí být, i přes to, že jsou vypláceny z národních prostředků, nejdříve schváleny Evropskou komisí. Národní dotace jsou obecně řešeny podle "Zásad pro vyplácení dotací". Ty můžete v kompletním znění najít webu MZe. Jejich zkrácená verze, týkající se pouze chovu prasat je ke stažení na našem webu.

Česká republika má notifikovány následující dotační programy:

Nejnovější právy


Jednotná žádost za humny  (Týden 14)
Už brzy se otevře pro zemědělce možnost podávat jednotnou žádost o dotace. Od úterý 9. dubna se otevře možnost jejího předávání na státní zemědělský a intervenční fond. V letošním roce je v jednotné žádosti respektive v dotačních programech, které se v ní soustřeďují, několik změn. Platební agentura organizuje 67 seminářů, které proběhnou po celé České republice. Jejich seznam a termíny najdete na https://www.szif.cz/....
Číst dál ...

Chybovost klesá, kontrol ubude  (Týden 14)
Chovatelé prasat si často stěžují na velkou frekvenci kontrol dotačního systému na dobré životní podmínky zvířat. Ta byla v minulých letech způsobena poměrně velkým počtem chyb. Prasata jsou totiž posuzována dohromady s ostatními druhy a především chybovost skotu způsobila výrazné zvýšení povinného kontrolního podílu.
Číst dál ...

Je třeba zvolit režim zelené nafty  (Týden 10)
Dne 10. 1. 2019 byl ve Sbírce zákonů ČR vyhlášen zákon, který významně mění vratku spotřební daně z paliv použitých v zemědělství (takzvané zelené nafty). Nejvýznamnější změnou zákona je způsob prokazování spotřeby pohonných hmot pro stanovený účel. Nově lze prokázat spotřebu minerálních olejů dvěma způsoby:
Číst dál ...

Kontroly dotací na dobré životní podmínky zvířat  (Týden 10)
Dotace na dobré životní podmínky zvířat se už v kalendáři "prasečích" dotací zabydlela. Každoročně je jejím prostřednictvím vypláceno okolo 150 milionů korun. Zároveň se však objevují problémy při kontrolách dodržování podmínek dotace.
Číst dál ...