Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Cena rychle roste   (Týden 14)
Ve středu vyhlásila německá VEZG (Asociace producentů masa) další zvýšení ceny.??? Stejně jako v minulém týdnu, i tentokrát se zdražovalo o 10 centů. Cena tak dosáhla 1,70 €/kg JUT za tepla. Taková platila naposledy v září 2017. Jen za poslední měsíc se cena zvýšila o 30 centů - to by v přepočtu znamenalo asi 7,80 Kč.
Číst dál ...

Cena konečně roste  (Týden 14)
Pozitivní nálada se projevuje v celé Evropě a ceny jatečných prasat rychle rostou. V Německu poskočila cena o plných 10 centů a v součtu s předcházejicími týdny je posun dokonce 20 centů,tedy přibližně 5 Kč. Pozitivní vývoj dokresluje i další posun v Dánsku (+20 ore, což odpovídá necelým třem centům).
Číst dál ...

Teploty rostou a s nimi i ceny jatečných prasat  (Týden 13)
Již druhý týden pokračuje růst německé vyhlášené ceny. Dokonce došlo k jeho výraznému zrychlení. Třícentový posun z minulého týdne byl ve středu doplněn zdražením o dalších sedm centů. Nyní tedy platí základní cena 1,50€/kg JUT za tepla. Pozitivní vývoj se navíc rozšířil do celé Evropy. Jižní země, které tradičně touto dobou zdvihají ceny kvůli počínající turistické sezoně, jsou podpořeny tradičními exportéry. Velmi výrazně totiž roste poptávka z jihovýchodní Asie. Cena proto rostla dokonce i v Belgii, která je v posledních měsících pod tlakem kvůli AMP. Přesto jsou tam však prasata prodávána hluboko pod 1 € za kilogram živé hmotnosti.
Číst dál ...

V průběhu jara cena pomalu roste  (Týden 11)
Ve středu cena v Německu opět poskočila a dostala se na 1,44 €/kg JUT za tepla. Růst zaznamenalo i Dánsko (+2,7 centu) a další významné země: Španělsko (+3 ct), Francie (+5 ct), Polsko (+1,5 ct). Kombinace blížícího se turistického období na jihu Evropy a výrazně zvýšeného zájmu o dovoz ze strany Číny způsobuje velmi živou poptávku po jatečných prasatech, jejímž důsledkem je růst ceny.
Číst dál ...

Cena se u nás dostává znovu pod tlak  (Týden 10)
Vyhlášená cena jatečných prasat v Německu se opět nezměnila, a i pro příští týden tak platí základ 1,40 €/kg JUT za tepla. Zajímavé však bude sledovat další vývoj. V Belgii a Španělsku se totiž cena zvýšila o 2 centy, a to by mohlo znamenat další pozitivní impuls pro celý evropský trh. Zvýšení cen ve Španělsku není touto dobou žádné překvapení. Dochází k němu se železnou pravidelností s blížícím se létem a davy turistů. Na rozdíl od ostatních evropských zemí Španělsko nemá dostatek jatečných prasat a porážkové váhy klesají. To je pravý opak toho, k čemu dochází ve většině ostatních zemí. Přinejmenším na německém trhu nabídka prasat bez problémů pokrývá poptávku a podle tlaku dovozů na náš trh se zdá, že podobně je tomu i v dalších zemích.
Číst dál ...

Načti další zprávy