Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Tlak na cenu roste  (Týden 5)
Ačkoli se vyhlášená cena jatečných prasat v Německu opět nezměnila, ve východní části republiky se objevují snahy o její snížení s odkazem na levné dovozy. Otázkou zůstává, odkud ty levné dovozy přicházejí. Ve všech významnějších zemích produkujících prasata se totiž ceny (po vzoru Německa) drží. Jediný pokles v zemi, odkud se k nám dováží prasata, byl v Polsku. Současná kauza okolo hovězího masa však dobře ukazuje na problémy, které mohou dovozy způsobit. Nejedná se o první potravinový skandál tohoto druhu.
Číst dál ...

Cena se dál mění jen minimálně  (Týden 4)
Ani čtvrtý týden letošního roku nepřerušil klid na trhu s jatečnými prasaty. Německá vyhlášená cena zůstala opět beze změny. Do nejbližší budoucnosti je ale očekáván mírně pozitivní vývoj. Nabídka prasat se snižuje a poptávka zůstává stále velmi dobrá. Drtivá většina evropského trhu následuje Německo a ani tam se ceny nemění. Jedinou výjimkou je Belgie, kde zřejmě v reakci na další šíření moru, prasata zlevnila o dva centy.
Číst dál ...

Mírný optimismus v začátku roku  (Týden 3)
Ceny jatečných prasat zůstávají dál prakticky bez pohybu. To platí jak o evropském, tak o našem trhu. V Německu bude i v příštím týdnu platit vyhlášená cena 1,36 €/kg. Nenaplnily se tak prognózy některých analytiků, kteří předpovídali mírný růst cen. Rovnováha trhu se totiž mírně vychyluje na stranu chovatelů. Nadbytek jatečných prasat, který vznikl v době vánočních a novoročních svátků, je prakticky zpracován a jatka dál jedou na plný výkon. Poptávka po mase totiž neklesá.
Číst dál ...

Rovnováha trhu nepřeje zvyšování cen  (Týden 2)
Ačkoli se všichni účastníci trhu s jatečnými prasaty shodují, že současné ceny jsou extrémně nízké, zdá se, vydrží i nadále. V celé Evropě se totiž jen stále ještě likviduje převis nabídky jatečných prasat, který vznikl přes svátky. Odbyt je poměrně dobrý, ale přesto je nabídka jatečných prasat stále ještě vyšší než obvykle.
Číst dál ...

Ani po novém roce se ceny nemění  (Týden 2)
Stejně tak, jak skončil starý rok, začíná i ten nový. Německá vyhlášená cena, která byla od října stále na úrovni 1,36 €/kg JUT za tepla, se nezměnila ani při prvním vyhlašování v letošním roce. Pro druhý týden roku 2019 tak bude dál platit 1,36 €/kg.
Číst dál ...

Načti další zprávy