Ekonomika v chovu prasat

Obchodní válka se může prohloubit  (Týden 16)
Spor mezi USA a Čínou, který vyústil v uvalení cel na řadu zemědělských komodit a mimo jiné i vepřové maso, se může ještě dál prohlubovat. Objevily se informace o možném rozšíření počtu postižených komodit a zahrnutí mezi ně i komoditu sójových bobů a dalších sójových produktů.
Číst dál ...

Vstup do členské sekce ...

Ceny se opět dostávají pod tlak  (Týden 16)
Momentálně je vývoj cen na trhu v EU velmi netypický. Nejenže se v období, kdy ceny tradičně stoupají, dostávají chovatelé prasat pod tlak, ale dokonce se ztratila i vedoucí pozice německé vyhlašované ceny. Ta byla ve středu stanovena na 1,42 €/kg. To znamená pokles o 3 centy. Jejímu zveřejnění ale předcházel pokles cen v Belgii, Holandsku a Francii. Důvodem je mírný nadbytek jatečných prasat. Zahájení grilovací sezóny snad tento trend v nejbližších dnech změní.
Číst dál ...

Rok 2018 bude komplikovaný  (Týden 15)
Chovatelé prasat se zřejmě budou muset smířit s tím, že ceny budou v letošním roce výrazně nižší, než byly loni - tak zní předpověď skupiny expertů, kteří odhadovali vývoj v EU pro nejbližší tři čtvrtletí. Základem negativních odhadů jsou zvyšující se stavy prasat v EU. Podle sčítání v prosinci byl prakticky ve všech kategoriích prasat zaznamenán nárůst. Prasat ve výkrmu, tedy zvířat, která budou porážena v průběhu nejbližších měsíců, přibylo ve srovnání s loňským rokem o 4,5 % a počet prasnic, který rozhoduje o dlouhodobější produkci, vzrostl o necelá dvě procenta. Dá se tedy předpokládat, že v letošním roce, bude nabídka jatečných prasat vyšší, než v tom loňském.
Číst dál ...

Klid zbraní zatím pokračuje  (Týden 15)
Ačkoli se dvoje velká německá jatka snažila v minulém týdnu uplatňovat nižší ceny, nepodařilo se jim změnit vývoj. Jediným výsledkem pokusu tak bylo snížení dodávek na tato jatka a jejich přesun ke konkurenci, která vyhlášenou cenu ctí. Žádný přetlak prasat přitom nevzniká. Porážky v Německu se, tak jak je na jaře obvyklé, postupně zvyšují a odbyt prasat je plynulý. I pro další týden tak zůstává vyhlášená cena beze změny na úrovni 1,45 €/kg JUT za tepla.
Číst dál ...

Dovoz levného masa tlačí na cenu  (Týden 14)
Před Velikonocemi se cena jatečných prasat v podstatě neměnila. Jatka nakupovala prasata ve třídách SEU v průměru za 35,26 Kč/kg JUT za studena. Ani výpadek porážkových dní tedy nezpůsobil žádnou zásadnější změnu. Porážky na jatkách, zařazených mezi referenční trhy, se v průběhu prvního čtvrtletí zvyšují. V porovnání s loňským rokem jsou o 5% vyšší a jsou dokonce mírně vyšší než ve stejném období roku 2016.
Číst dál ...

Kolísání se ustálilo ... snad  (Týden 12)
Rychlé změny, ke kterým v poslední době docházelo, se zastavily a zdá se, že cena jatečných prasat našla svoji momentální reálnou úroveň. Stejně jako v minulém týdnu bude základní cena v Německu 1,45€/kg JUT za studena. Uplynulých sedm dní bylo však v mnoha zemích ve znamení poklesu, protože v Německu se zatím změny nemohly v obchodování projevit. V Belgii se tak cena opět dostala pod hranici jednoho eura a i v Nizozemí došlo k poklesu (-2 centy).
Číst dál ...

Načti další zprávy