Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Vývoj ceny je nejednotný  (Týden 25)
Zdá se, že nabídka a poptávka jsou na německém trhu v rovnováze. Cena jatečných prasat se v tomto týdnu nezměnila a platit tak bude základní cena 1,83€/kg JUT za tepla. Naopak Dánsko, které je velmi exportně zaměřené, cenu zvýšilo a je zde patrná velká poptávka z jihovýchodní Asie. Celkově se uplynulý týden v EU opět nesl ve znamení nejednotného vývoje. Země v okolí Německa trochu překvapivě cenu zvedaly (NL +1 cent, BE +2 centy), zatímco Polsko a Itálie zlevňovaly.
Číst dál ...

Růst cen se zastavil  (Týden 25)
Poprvé od začátku roku došlo ke snížení německé vyhlašované ceny. Ve středu klesla o 2 centy na 1,83 €/kg. Ačkoli cena v ostatních zemích rostla nebo stagnovala, německá jatka se rozhodla zahájit protiútok. Ze všech stran se na ně za to snesla kritika, protože podle chovatelů prasat tomu situace na trhu neodpovídá. Jde zřejmě o reakci na rychlý skok ceny v minulém týdnu a snahu udržet konkurenceschopnost na vývozních trzích. Svoji roli také hraje přechodné zpomalení exportu způsobené požadavkem Číny na testování dodávek na virus AMP.
Číst dál ...

Cena opět na vzestupu  (Týden 24)
Po dvoutýdenní přestávce vyhlášená cena jatečných prasat v sousedním Německu opět stoupla. Posun byl navíc ještě velmi výrazný. Činil plných pět centů a v následujících dnech bude u našich západních sousedů platit 1,85€/kg JUT za tepla. Po ohlášení této změny navíc vzrostla cena i v Dánsku (+20 ore) a ve Španělsku (+3 centy).
Číst dál ...

Export má své limity  (Týden 22)
Evropští chovatelé prasat profitují v posledních měsících z vývozu vepřového masa do Číny. Jejich pozici ještě zlepšují přetrvávající problémy v zahraničním obchodě mezi USA a Čínou. Ty jsou na vině paradoxního stavu, kdy přes enormní poptávku po mase z Číny klesl vývoz z USA o 38%. Z toho samozřejmě těží Evropa. Jen v prvních třech měsících letošního roku stoupl celkový vývoz z EU o 15%. Přitom vývoz přímo do Číny stoupl o plných 63%.
Číst dál ...

Růst cen má přestávku  (Týden 22)
Cena jatečných prasat v Německu zůstala již druhý týden beze změny. Základ pro platbu tedy bude založen na 1,80 €/kg JUT za tepla. Beze změny zůstala cena i ve druhé zemi, která je pro chov prasat velmi důležitá - v Dánsku (11,40 DKK). V pozastavení růstu má, ne příliš překvapivě, prsty Čína. Tamnější vláda totiž rozhodla, že každá dodávka mraženého vepřového masa musí být vyšetřena na AMP. To krátkodobě trošku přibrzdilo export. Dá se ale předpokládat, že jeho tempo z dlouhodobějšího pohledu zůstane nadstandartní a bude udržovat cenu v EU poměrně vysoko.
Číst dál ...

Načti další zprávy