Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Dánsko proti zbytku EU  (Týden 41)
V hlavních produkčních zemích stále panuje klid a ceny jatečných prasat se mění jen minimálně. Tento
Číst dál ...

Pohne Dánsko s evropským trhem?  (Týden 40)
Dál panuje napříč starým kontinentem klid. Německo již poosmé v řadě vyhlašuje cenu 1,85 €/kg JUT za tepla. Stejný stav je i prakticky ve všech ostatních zemích - cena se nemění. Jedinou, zato velmi podstatnou výjimkou z tohoto trendu, je Dánsko. V této čistě exportně orientované zemi došlo ke zvýšení ceny jatečných prasat o 20 ore (necelé 3 centy). Koresponduje to s nižší nabídkou jatečných prasat a trvale nadprůměrnou poptávkou ze strany asijských zemí.
Číst dál ...

I na podzim cena drží  (Týden 39)
Zdá se, že chovatelé mohou i dál zapomenout na tradiční běh ceny. Ten byl porušen nejdříve v loňském roce, kdy cena zůstala bez ohledu na roční období stále na stejné úrovni - hluboko pod náklady. Teď se zdá, že se neobvyklý průběh prodlužuje, tentokrát však ve prospěch chovatelů. Popáté v řadě zůstává vyhlášená cena jatečných prasat v Německu beze změny. Trh je stále ve velmi dobré rovnováze. Prasata jsou sice odbývána bez problémů a plynule, ale v žádném případě jich není nedostatek. Proto se očekává i v nejbližší době obchodování bez výraznějších změn. Tradiční podzimní snižování cen tak zatím nenastane.
Číst dál ...

Konec léta ve znamení stability  (Týden 38)
Obchodování s jatečnými prasaty zůstává ve vyjetých kolejích. Nabídka prasat sice není nijak vysoká,ale zároveň domácí poptávka zůstává podprůměrná. Situaci zachraňuje velmi dobrý export. Cena proto zůstává beze změny (1,85€/kg JUT). V uplynulém týdnu převládala podobná nálada i na trzích, které před tím mírně rostly. Ceny v celé Unii se tak prakticky neměnily.
Číst dál ...

Trh je v rovnováze  (Týden 36)
Cena jatečných prasat na německých jatkách se znovu nemění. Do příští středy tak bude platit 1,85 €/kg JUT za tepla. Tlak jatek nepouští cenu výše i přes to, že nabídka jatečných prasat není příliš vysoká. Limitem jsou ceny masa na trhu, které se nedaří zvýšit.
Číst dál ...

Načti další zprávy