Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Jatečná prasata zdražují  (Týden 33)
Ceny jatečných prasat v Německu dál rostou. Pro příští týden bude vyhlášená cena na úrovni 1,88 €/kg JUT za tepla. Stejným směrem se vyvíjí i ceny ve všech ostatních zemích EU. Růst je navíc všude poměrně rychlý - mezi 5 a 7 centy.
Číst dál ...

Ceny opět rostou  (Týden 32)
Po několikatýdenní nejistotě se ceny jatečných prasat opět rozběhly směrem vzhůru. Při středečním vyhlašování německé ceny pro příští týden zdražila jatečná prasata o sedm centů a dohromady s předcházejícím týdnem dokonce o 11 centů. Vrátila se tak k ceně 1,85 €/kg JUT za tepla, která platila před zakolísáním na počátku prázdnin. Po vzoru Německa se potom pozitivně naladil celý evropský trh. Zdražovalo se prakticky všude.
Číst dál ...

Trh se uklidňuje  (Týden 30)
Snižování ceny jatečných prasat v Německu se zastavilo. Po dvou týdnech v jejichž průběhu vyhlášená cena klesla o 9 centů se situace uklidnila a pro příštích sedm dní bude dál platit základní cena 1,74 €/kg JUT za tepla. Přesto, že jsou prázdniny a doba grilování v plném proudu, vývoj ceny v Německu zamíchal s celoevropským trhem. Jen Francie a Itálie si udržely odlišnou cenovou politiku a cena mírně rostla. Zbytek Unie se připojil k mírnému sestupu, který snad bude nyní ukončen.
Číst dál ...

Ceny mírně klesly  (Týden 28)
Po několikatýdenní stabilitě přišel v Německu velmi překvapivý pokles ceny. Vyhlášených 1,77 €/kg JUT představuje šesticentový pokles. Informace je o to překvapivější, že porážek na německém trhu stále ubývá. V posledních týdnech jich bylo o 6-9% méně, než ve stejné době loňského roku. V dalších zemích EU se v minulém týdnu neodehrálo nic, co by podobný vývoj předznamenávalo. Jedinou zemí, která snížila cenu, byla Belgie (-5 centů). Ve zbytku Unie zůstávala cena dál beze změn.
Číst dál ...

Ceny stagnují  (Týden 26)
Po strmém růstu se ceny jatečných prasat v Evropě zastavily. Německo vyhlašuje počtvrté v řadě cenu 1,83 €/kg a stejný trend je patrný i ve většině ostatních zemí. Ze zemí s významnou produkcí prasat momentálně zdražuje jen Nizozemí, a i tam je růst ceny jen velmi mírný (+ 1 cent).
Číst dál ...

Načti další zprávy