Ekonomika v chovu prasat

Boj na čínském trhu se přiostřuje  (Týden 41)
Východoasijský trh se stal pro evropské chovatele v době krize spásou. Čína od roku 2013 navýšila dovoz z EU trojnásobně. Nyní jsme však svědky opačného vývoje. V posledním roce klesl vývoz na tamější trh o třetinu a existuje obava, že se situace může ještě zhoršit.
Číst dál ...

Vstup do členské sekce ...

Pokles je u konce  (Týden 41)
Snižování ceny se v Německu zastavilo. Po šesti týdnech poklesu je pro příští týden vyhlášena cena beze změny - tedy na úrovni 1,50€/kg JUT za tepla. Důvodem je zřejmě nižší nabídka jatečných prasat. Dva měsíce neustále rostl počet poražených prasat. Teprve v minulém týdnu se trend zastavil a bylo poraženo méně prasat než v týdnu předcházejícím. Stejně jako v Německu, tak i v Dánsku se cena stabilizovala a zůstává na 10 Dkk/kg.
Číst dál ...

Od pololetí se produkce zvyšuje  (Týden 41)
Nabídka jatečných prasat v rámci celé EU je hlavním faktorem ovlivňujícím cenu. Letošní rok to ukazuje poměrně jasně. Podle údajů Evropské komise byl v průběhu prvního pololetí letošního roku objem porážek přibližně o dvě procenta nižší, než v roce předcházejícím. Mírně se však zvýšila porážková váha, takže produkce masa klesla jen o jedno procento. Nižší nabídka se projevila velmi dobrou cenou jatečných prasat, která se táhla celým prvním pololetím.
Číst dál ...

Snižování cen stále nekončí  (Týden 41)
Již popáté v řadě klesá německá vyhlášená cena. V příštím týdnu budou jatka platit za prasata základní cenu 1,50 Eura/kg. Od 30. týdne nepřetržitě stoupá objem porážek a v posledním týdnu bylo na jatka dodáno o 3,5% prasat víc, než v loňském roce. Tento nadbytek ve výsledku znamená, že za měsíc klesla cena o plných 20 centů. Dál klesá i cena v Dánsku (-30 ore) a podle vzoru těchto dvou nejdůležitějších zemí se propadá cena i v celé Evropě.
Číst dál ...

Cena selat klesá  (Týden 40)
Již od května, kdy byly dosaženy rekordní ceny, odstávčata vytrvale zlevňují. Na konci května dosahovala průměná cena v EU více než 61 Kč/kg. Od té doby však klesla o 20% (12 Kč).
Číst dál ...

Na německém trhu je příliš prasat  (Týden 40)
Přetlak jatečných prasat v Německu stále trvá a přestože porážky jedou na plné obrátky, zůstává mírný převis nabídky. Výsledkem je další snížení ceny vyhlášené pro příští týden. Ta poklesla o 5 centů na 1,53 €/kg JUT za tepla. Další snížení zaznamenala i dánská cena, která klesla na 10,30 Dkk (37, 43 Kč). Zbytek unie kopíruje vývoj německé ceny a s výjimkou Itálie, všude jatečná prasata zlevňují.
Číst dál ...

Načti další zprávy