Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Povede se využít předvánoční čas?  (Týden 48)
Možné naděje na celkové zvýšení ceny jatečných prasat v EU, které v minulém týdnu vzbudil pozitivní signály z některých významných zemí (Dánsko, Nizozemí), vzaly za své. Cena sice neklesá, ale prakticky všude zůstala stát na úrovni minulého týdne. Chovatelé prasat v Německu tak budou prodávat za 1,36 € tak, jako už od poloviny října. Porážky jsou v Německu stále o více než dvě procenta nižší, než v loňském roce a poptávka před Vánoci je poměrně dobrá, přesto ale na zvýšení ceny nestačí.
Číst dál ...

Není jasné, kam se vydá cena jatečných prasat  (Týden 48)
Další týden se nese ve znamení nevyrovnaného trhu. V EU se objevují všechny možné směry vývoje. Mírný pokles cen je hlášen z Holandska a Španělska. Německá vyhlášená cena se nezměnila a stejně probíhalo obchodování i ve Francii, ale v některých zemích se ale objevují známky oživení. V Dánsku cena stoupla o 20 ore (necelé 3 centy) a v Belgii o cent. V případě Belgie jde o první pozitivní signál od okamžiku, kdy tam byl před osmi týdny diagnostikován africký mor prasat.
Číst dál ...

Podzimní klid trvá  (Týden 46)
Zdá se, že se ceny jatečných prasat už uložily k zimnímu spánku. Jak v sousedním Německu, tak v celé Evropě, se na trhu žádný významnější posun neobjevil už několik týdnů. Základem pro obchodování bude v Německu opět 1,36€/kg JUT za tepla. Pro chovatele to je nepříjemná zpráva, protože vzhledem k velmi dobrému odbytu byl obecně předpokládán mírný růst cen.
Číst dál ...

Cena prasat je stabilní, ale stále velmi nízko  (Týden 45)
Podzim se v chovu prasat nese v tónu pokračující krize. Ceny se sice nesnižují, ale jsou stále velmi nízko a obzvlášť s ohledem na vývoj od začátku roku způsobují chovatelům velké ekonomické problémy. Vyhlášená cena jatečných prasat v Německu zůstala již počtvrté v řadě na stejné úrovni (1,36€/kg). V porovnání s loňskem je tak o 9 centů nižší. Zbytek EU, jako obvykle, následoval německý vzor cena se většinou neměnila. Pokud někde ano (Francie, Španělsko, Itálie), byly změny jen kosmetické (do 1 centu).
Číst dál ...

Dušičky cenu nesnížily  (Týden 44)
Svátek všech svatých a Dušičky jsou pro Němce tradiční křesťanské svátky, proto jsou jatka v celé druhé polovině tohoto týdne zavřená. Obvykle to bývá jeden z momentů, který snižuje cenu. Tentokrát se zdá, že výpadek tří porážkových dní neměl na cenu žádný vliv (kromě toho, že byla vyhlašována již v úterý). Cenu stabilizovala nižší nabídka jatečných prasat, než je obvyklé (-3%). Dál se tak bude obchodovat za 1,36€/kg JUT za tepla.
Číst dál ...

Načti další zprávy