Ekonomika v chovu prasat

Obchod s obilím se mění  (Týden 8)
Největší část krmných směsí pro prasata je v našich zeměpisných šířkách tvořena obilovinami - a především potom pšenicí. Její cena se ale netvoří na našem trhu. Česká republika patří v posledních letech mezi exportéry a proto je pro cenu u nás podstatný vývoj na celosvětovém trhu. Podle odhadů nizozemské Rabobank vytvoří celkový objem letošní sklizně nový rekord a i při zvyšující se spotřebě by měl být pšenice dostatek.
Číst dál ...

Vstup do členské sekce ...

Blýská se na lepší časy  (Týden 8)
Ani čtvrtý týden nezměnil pozitivní trend ve vývoji ceny jatečných prasat v sousedním Německu. Vyhlášeno bylo 1,50€/kg JUT za tepla, tedy posun o další 4 centy. Za měsíc vzrostla cena jatečných prasat dohromady o 20 centů. Navíc jsou z hlediska dodávek německá jatka stále nedostatečně zásobená. Nabídka prasat je o 5% nižší než v loňském roce a poptávka zůstává poměrně vysoká.
Číst dál ...

Situace se konečně zlepšuje i u nás  (Týden 7)
Dlouhý a v některých momentech rychlý, sestup byl nahrazen neméně rychlým zdražováním. Zvyšování německé vyhlašované ceny pokračuje nezmenšeným tempem. Po 7 centech z minulého týdne se tentokrát zdvihá o dalších 6 centů. V součtu posledních tří týdnů tedy získala 16 centů, což odpovídá 3,40 Kč. Důvodem růstu je snižující se nabídka prasat a pokračující velký zájem jatek. V posledním týdnu bylo v Německu poraženo o 4 % prasat méně než ve stejném týdnu loňského roku. Zároveň se zdá, že obchodníci chtějí využít nízkých cen a naplnit mrazáky levným masem.
Číst dál ...

Co čekat od prvního pololetí?  (Týden 6)
Holandská banka Rabobank je známa svým zaměřením na zemědělství a jeho velmi dobrou znalostí. Z ní vychází pravidelné výhledy, které banka vydává. Po velmi špatném druhém pololetí loňského roku zřejmě všichni chovatelé prasat čekají na odhady dalšího vývoje.
Číst dál ...

Oživení na trhu s jatečnými prasaty  (Týden 6)
Minulý týden byl prvním nesmělým signálem, že se situace na trhu (přinejmenším tom německém) obrací. Převis prasat zmizel a s ním i tlak na cenu. Nyní nastává pravý opak. Některá německá jatka nemají dostatek suroviny k uspokojení poptávky a na volném trhu ji shánějí jen s problémy. Cena proto poměrně rychle roste. Pro příští týden se zvyšuje o 7 centů. Na vývoji v Německu staví i další země - Belgie, Rakousko nebo Španělsko. Cena v těchto zemích stoupla v minulém týdnu o 1-3 centy a po zveřejnění nových vyhlašovaných cen se dá očekávat další růst. Země, kde se trend prozatím nepromítl, evidentně čekaly, zda pozitivní vývoj nebyl jen chvilkovou záležitostí. Po potvrzení trendu se dá očekávat, že se k růstu cen připojí prakticky všichni.
Číst dál ...

V posledním čtvrtletí výroba vepřového znovu klesla  (Týden 6)
Dosavadní trend snižování výroby vepřového masa se bohužel nezměnil. Podle informací, které zveřejnilo ČSÚ bylo na jatkách v roce 2017 poraženo 2 337,8 tis. prasat (-3,7 %). Vzhledem ke snížení porážkové váhy byl propad produkce z pohledu objemu masa ještě o něco vyšší - 4,2%. Na domácí produkci má stále velmi negativní vliv zahraniční obchod. jeho schodek (-228 189 tun) se meziročně mírně prohloubil (o 5 147 tun); dovoz činil 263 787 tun (+1,5 %), vývoz 35 598 tun (-3,1 %). Vepřové maso se dováželo z Německa, Španělska, Polska a Belgie; největším odběratelem bylo Slovensko.
Číst dál ...

Načti další zprávy