Snažíte se vstoupit na stránku určenou výhradně členům SCHP. Prosím přihlašte se:
Uživatelské jméno:
Heslo:

 

Vepřovinky

  Po dvou měsících se cena pohnula  (Týden 21, rok 2023)
  Po delší době se vyhlášená cena jatečných prasat v Německu znovu pohnula. Oproti minulému týdnu se zvýšila o 5 centů na 2,38 € za kilogram JUT. Naopak v Dánsku se prodlužuje současně platná cena (13,80 Dkk = 1,85 €). V následujícím týdnu se dá předpokládat, že na tento vývoj budou reagovat i evropské burzy. Uplynulý týden byl však stále ještě ve znamení klidu a ceny se prakticky nikde neměnily.
  Číst dál ...

  Daň z neočekávaných zisků inspiruje (nebo straší?)  (Týden 20, rok 2023)
  Zvyšování cen potravin se odehrává v celé Evropě. V tradičně velmi sociálně založené Francii došla ministru financí trpělivost. První fáze jednání s potravináři a maloobchodníky, která žádala, aby v cenách zohlednili pokles surovin na světových trzích stejně rychle jako promítli zdražování, nedopadla úspěšně. Na základě toho pohrozil ministr financí Bruno Le Maire, že pokud potravinářský průmysl nepřistoupí na jednání o vysokých cenách, použije daňová opatření, aby získal zpět to, co označil za nepřiměřené zisky.
  Číst dál ...

  Chovatelé utrpěli těžké ztráty  (Týden 20, rok 2023)
  Na počátku týdne proběhlo jednání Komoditní rady pro vepřové maso a předsednictva Svazu chovatelů prasat. Ačkoli jsou ceny momentálně na takové úrovni, že pokrývají náklady, je stav sektoru velmi vážný. Za poslední dva roky se nakumulovaly obrovské ztráty. Podle informací, které zazněly od zástupců ÚZEI se totiž v minulém roce vyšplhaly ztráty chovatelů až na 8,49 Kč na každém kilogramu živé hmotnosti (bez započtení podpor). Celková ztráta sektoru tedy činila neuvěřitelných 2,3 miliardy korun. Dokonce i při započítání veškerých přímých i nepřímých podpor zůstali chovatelé ve ztrátě (-2,70 Kč/kg).
  Číst dál ...

  Průměrná cena je nejvyšší v historii  (Týden 20, rok 2023)
  Vyhlášená cena v Německu zůstává stále stejná. Už dva měsíce se tak cena nepohnula a zůstává na 2,33 €/kg JUT. Stejné je to i v Dánsku i když stabilita ceny netrvá zdaleka tak dlouho. Růst skončil až před měsícem. Přesto je dánská cena (bez bonusu na konci roku) nejnižší v EU. Stabilita panuje i ve zbytku EU a ceny se mění jen výjimečně.
  Číst dál ...

  Grilovací sezóna se blíží, ale v cenách se zatím neprojevuje  (Týden 19, rok 2023)
  Vyhlášené ceny jatečných prasat se opět nemění. V Německu bude dál platit 2,33 €/kg JUT a v Dánsku 13,80 DKK (1,85€). Totéž platilo pro ceny na burzách v uplynulém týdnu. Ve většině zemí se ceny neměnily a stejně jako v minulém týdnu byla výjimkou Itálie (-3 centy) a Polsko (+9 centů).
  Číst dál ...

Číst Vepřovinky