Snažíte se vstoupit na stránku určenou výhradně členům SCHP. Prosím přihlašte se:
Uživatelské jméno:
Heslo:

 

Vepřovinky

  Nejnižší ceny za mnoho let  (Týden 3, rok 2021)
  Ceny jatečných prasat u nás prolomily znovu rekordní hodnoty. Tak nízko, jako ve druhém týdnu letošního roku, nebyly za celou dobu, kdy Svaz chovatelů prasat eviduje tuto statistiku (od roku 2006). Cena v průměru tříd SEU se dostala na 32,64 Kč/kg JUT. Na tuto úroveň přivedl cenu dva týdny trvající pokles. Ve srovnání s koncem roku 2020 je tak cena o korunu nižší.
  Číst dál ...

  V Německu se stavy nesnižují  (Týden 3, rok 2021)
  Původní předpoklad, podle něhož se stavy prasat v Německu po nálezu AMP začnou snižovat, se zřejmě nenaplňuje. Podle předběžných výsledků sčítání stavů na konci roku se zdá, že počty prasat zůstávají stejné. Podle zprávy statistiků je počet prasat těsně pod úrovní 26 milionů kusů. Z toho je 11,9 milionu prasat ve výkrmu, 7,7 milionu selat a 4,7 milionu zvířat v předvýkrmech. Všechny kategorie jsou mírně pod úrovní loňského roku, jen u prasat na výkrm je vývoj opačný (+1,7%).
  Číst dál ...

  Obilí na burzách raketově zdražilo  (Týden 3, rok 2021)
  Po tom, co Americké federální ministerstvo zemědělství (USDA) zveřejnilo pravidelnou zprávu o světové produkci zemědělských komodit, zdražily prudce obiloviny na hlavních světových burzách.
  Číst dál ...

  Ceny klesají jen u nás  (Týden 3, rok 2021)
  Ani druhé letošní vyhlašování cen nepřineslo nic nového. V Německu i Dánsku zůstávají stejné ceny, jaké platí již od počátku prosice. Žádný novoroční propad se tedy nekoná. Stejný obrázek ukazuje i rekapitulace cen na burzách v dalších zemích. Všude panoval klid, narušený jen Holandskem, kde se cena zdvihla o jeden cent.
  Číst dál ...

  Co přinese rok 2021?  (Týden 1, rok 2021)
  Rok, který je za námi, je možné bez nadsázky přirovnat k jízdě na tobogánu. Z pohledu chovatelů prasat začal pohádkově. Cena v lednu byla nejvyšší v historii a zdálo se, že africký mor prasat v Asii bude znamenat bohaté žně přinejmenším pro nejbližší roky. Koronavirová pandemie a průnik AMP do Německa však situaci naprosto obrátily a ve druhé polovině roku naopak chovatelé prasat čelili jedné z historicky nejnižších cen. Člověk má sklon posuzovat vše podle konce a proto chovatelé prasat mluví o roku 2020 jako o katastrofě. Při objektivním ohlédnutí však šlo o rok, který se zařadil kamsi do šedivého průměru. Cena ve třídách SEU byla za celý rok 40,51 Kč/kg JUT za studena. To znamená, že z posledních 10 let jich bylo pět horších a pět lepších.
  Číst dál ...

Číst Vepřovinky