Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Obilí na burzách raketově zdražilo  (Týden 3, rok 2021)
Po tom, co Americké federální ministerstvo zemědělství (USDA) zveřejnilo pravidelnou zprávu o světové produkci zemědělských komodit, zdražily prudce obiloviny na hlavních světových burzách.
Číst dál ...

Ceny klesají jen u nás  (Týden 3, rok 2021)
Ani druhé letošní vyhlašování cen nepřineslo nic nového. V Německu i Dánsku zůstávají stejné ceny, jaké platí již od počátku prosice. Žádný novoroční propad se tedy nekoná. Stejný obrázek ukazuje i rekapitulace cen na burzách v dalších zemích. Všude panoval klid, narušený jen Holandskem, kde se cena zdvihla o jeden cent.
Číst dál ...

Co přinese rok 2021?  (Týden 1, rok 2021)
Rok, který je za námi, je možné bez nadsázky přirovnat k jízdě na tobogánu. Z pohledu chovatelů prasat začal pohádkově. Cena v lednu byla nejvyšší v historii a zdálo se, že africký mor prasat v Asii bude znamenat bohaté žně přinejmenším pro nejbližší roky. Koronavirová pandemie a průnik AMP do Německa však situaci naprosto obrátily a ve druhé polovině roku naopak chovatelé prasat čelili jedné z historicky nejnižších cen. Člověk má sklon posuzovat vše podle konce a proto chovatelé prasat mluví o roku 2020 jako o katastrofě. Při objektivním ohlédnutí však šlo o rok, který se zařadil kamsi do šedivého průměru. Cena ve třídách SEU byla za celý rok 40,51 Kč/kg JUT za studena. To znamená, že z posledních 10 let jich bylo pět horších a pět lepších.
Číst dál ...

V novém roce se situace mírně zhoršuje  (Týden 1, rok 2021)
Většina chovatelů vstupuje do nového roku plna obav. Ceny jatečných prasat jsou extrémně nízké a leden navíc bývá z pohledu prodeje nejhorším obdobím roku. Alespoň trochu optimismu přineslo ve středu první vyhlášení cen v Německu a Dánsku. Obě velmoci v oblasti chovu prasat zachovaly stejnou cenu, jaká platila před svátky. Stejně se chovaly i burzy v ostatních zemích v době mezi svátky - cena se napříč celou Evropou prakticky nepohnula.
Číst dál ...

Advent žádné zlepšení nepřinesl  (Týden 51, rok 2020)
Vyhlášená cena jatečných prasat v Německu znovu zůstala beze změny. Obchodníci sice avizovali, že by mohlo dojít ke zdražení masa, které následně mělo mít pozitivní vliv na cenu prasat. To se však nedostavilo. Porážky se sice každý týden zvyšují, ale přesto jsou ve srovnání s loňskem výrazně nižší (-16%). Převis jatečných prasat tak sice již neroste, ale na druhé straně se ho nedaří nijak zásadně snižovat.
Číst dál ...

Načti další zprávy