Ekonomika v chovu prasat

Většina informací o ekonomice je určená pouze členům Svazu a je přístupná pouze po přihlášení. Pokud jste členem a nemáte přihlašovací údaje, obraťte se na SCHP.
Vstup do členské sekce ...


Příchod jara změnu nepřinesl  (Týden 18, rok 2021)
Ani zvyšující se teploty nepřiměly cenu jatečných prasat k růstu. Až do středy zůstane vyhlášená německá cena na úrovni 1,42€/kg JUT. Poztivní signál však přišel z Dánska, kde cena vzrostla o 20 ore. Většina Evropy se, tak jako obvykle, řídí signály z Německa a proto se ceny na většině burz neměnily. Mírný optimismus ukázalo jen Holandsko a Francie(+1 cent). Naopak jediný, kdo vykázal pokles, byla Itálie (-1 cent).
Číst dál ...

Ceny krmiv budou vysoké  (Týden 17, rok 2021)
Podle odhadů Evropské komise a statistik USDA se zdá, že vzestup ceny krmiv nebude krátkodobou záležitostí. Letošní sklizeň pšenice v EU nebyla příliš dobrá a i když celosvětová produkce roste, spotřeba se zvyšuje ještě rychleji. Za jejím rychlým růstem je možno nalézt (tak jako za téměř vším) Čínu. Přestavba sektoru chovu prasat s sebou přinesla velké zvýšení poptávky po pšenici pro krmné účely. To vyhnalo od podzimu loňského roku cenu pšenice prakticky na všech světových trzích přibližně o 30% výše, než bylo dřív běžné a nezdá se, že by mělo v blízké době dojít ke zlevňování. Totéž, co bylo řečeno o pšenici platí i pro sóju. I u ní je nárůst spotřeby rychlejší, než růst výroby.
Číst dál ...

Cena u nás se dál drží  (Týden 17, rok 2021)
Pokles vyhlášené ceny jatečných prasat v Německu byl, jak se zdá, jen jednorázový. Cena vyhlášená ve středu zůstala na 1,42 €/kg a stejně se vedlo dánské ceně: dál platí 10,80 DKK/kg. Na burzách byla vidět nerozhodnost. Některé pokračovaly v mírném sestupu, na většině se cena nezměnila a na dvou prasata mírně zdražovala. Celkově ale převažovalo vyrovnané obchodování.
Číst dál ...

Nové ceny komodit ve Vepřovinkách  (Týden 17, rok 2021)
Obilné trhy prochází silnou cenovou volatilitou v závislosti na výrazných výkyvech počasí a rozpuku jara na severní polokouli. Zraky se ubírají na americký kontinent, kde je v plném proudu osev kukuřice a zároveň farmáře trápí nedostatek srážek a mrazy. Lepší zprávy k nám míří z Německa, kde se odhaduje navýšení produkce o 2,2%, u řepky o 1,6%, což může ovlivnit prodejní cenu pro české farmáře. Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem, spojené s vyhoštěním ruských diplomatů, by nemělo mít zásadní vliv na tuzemské trhy. V poslední dekádě klesá podíl českých vývozů do Ruska, ze zhruba 4% v roce 2012 činí současný podíl necelá 2%. Vynikající trh práce nepomáhá posilovat pozici dolaru vůči euru, který značně oslabil.
Číst dál ...

Maloobchody využily situace  (Týden 17, rok 2021)
Přibližně před měsícem vypustil Svaz zpracovatelů masa informaci o tom, že vepřové maso po Velikonocích rychle zdraží. Nyní využívají situaci jak jatka, tak maloobchodníci, a vůbec se přitom neohlížejí na skutečnost, že ceny u nás nerostly nijak zásadně. Chovatelé prodávají stále svoji produkci velmi levně. Měsíční průměr za březen byl podle ČSÚ jen 31,57 Kč/kg - tedy na úrovni roku 2004! Podle cen v maloobchodní síti by to však nikdo nehádal. Po novoročním zlevňování vyskočily spotřebitelské ceny prudce nahoru. V porovnání s únorem se vepřová kýta prodávala o 13 korun dráž (133 Kč/kg). Stejné ceny byly na pultech maloobchodů v době, kdy se jatečná prasata prodávala za 42 až 43 Kč.
Číst dál ...

Načti další zprávy