Snažíte se vstoupit na stránku určenou výhradně členům SCHP. Prosím přihlašte se:
Uživatelské jméno:
Heslo:

 

Vepřovinky

  První změna po dlouhé době  (Týden 28, rok 2024)
  Po mnoha týdnech bez pohybu se cena jatečných prasat v Německu změnila. Bohužel pro chovatele tím nesprávným směrem. Pro příštích sedm dní bude platit základní vyhlášená cena 2,10 € za kilogram JUT za tepla. Z burz s jatečnými prasaty v minulém týdnu žádné varovné signály nepřišly. Většina zemí nechávala ceny beze změn a ve Španělsku dokonce prasata mírně zdražila (+1 cent).
  Číst dál ...

  Cena jatečných prasat a masa spolu prakticky nesouvisí  (Týden 26, rok 2024)
  Ačkoli to zní paradoxně, tak výkupní ceny jatečných prasat nemají prakticky žádný vliv na cenu na pultech maloobchodů. Zatímco před dvěma a půl roky prodávali chovatelé jatečná prasata za 32 Kč za kilogram JUT, dnes je to skoro o 70 % dráž (54 Kč/kg). Kdo by ale čekal výrazné zdražení masa na pultě, spletl by se. Vepřové maso zdražilo jen velmi mírně. Důvodem je, že v době krize v letech 2020 a 2021 ceny jatečných prasat neuvěřitelně propadly. Zároveň s tím ale vystřelily vzhůru marže maloobchodních řetězců a maso zůstalo stejně drahé jako dříve. Nyní, když cena jatečných prasat vzrostla, vrátily se opět marže na původní úroveň a cena masa se opět změnila jen kosmeticky.
  Číst dál ...

  Prazdniny žádnou změnu nepřinesou  (Týden 26, rok 2024)
  Vyhlášená cena jatečných prasat v Německu znovu zůstala beze změny. Dál platí 2,20 € za kilogram JUT za tepla. V Dánsku cena klesla o 20 ore. Signály z trhů v EU jsou smíšené. Ve většině zemí se cena neměnila, ve Španělsku rostla (+1,5 centu) a v Polsku naopak klesala (-6 centů).
  Číst dál ...

  Klid navzdory moru  (Týden 25, rok 2024)
  Nová vyhlášení ceny bylo s napětím očekáváno. Komplikace s AMP mají dopad do mezinárodního obchodu jednoho z největších exportérů. Naštěstí se nic nestalo a německá vyhlášená cena dál drží úroveň 2,20 € za kilogram JUT za tepla. Celkově už ale evropský trh není tak neměnný. Cena v Dánsku se snížila o 20 ore.
  Číst dál ...

  Trh je stále uložen k letnímu spánku  (Týden 24, rok 2024)
  Německá vyhlášená cena už po třinácté v řadě zůstala beze změny a udala tak tón obchodování v celé Evropě. Prakticky nikde se ceny jatečných prasat neměnily. V případě Itálie, Polska a Španělska, kde k pohybu došlo, to byly jen velmi kosmetické změny. Letošní rok je tak z pohledu průběhu ceny naprosto neobvyklý. Blížíme se k pololetí a za celou dobu, s výjimkou několika málo týdnů v březnu, nedochází prakticky k žádnému pohybu.
  Číst dál ...

Číst Vepřovinky