Snažíte se vstoupit na stránku určenou výhradně členům SCHP. Prosím přihlašte se:
Uživatelské jméno:
Heslo:

 

Vepřovinky

  První asijská země uznala regionalizaci Německa  (Týden 8, rok 2021)
  Bezprostředně po ohlášení prvního případu afrického moru prasat v Německu (11. září 2020) ohlásily všechny země mimo EU, že zakazují dovoz německého vepřového masa. Přes veškerou diplomatickou snahu se nepodařilo vlády přesvědčit, že by měly respektovat regionalizaci schválenou Mezinárodní organizací pro zdraví zvířat (OIE). Podle ní by nesmělo být vyváženo "jen" maso z regionů postižených morem.
  Číst dál ...

  Cena konečně poroste i u nás  (Týden 8, rok 2021)
  Dlouho očekávaný pozitivní vývoj se konečně dostavil v plné síle. Německá vyhlášená cena poskočila o plných 9 centů. Důležité ale je, že nejde o osamocený "výkřik". Příznivě naladěný je totiž trh v celé EU. Růst ceny mezi 3 a 5 centy byl patrný již dříve na všech významnějších burzách (Španělsko, Itálie, Belgie, Francie). Jediná země, kde zůstává cena dál bez pohybu je Dánsko. Tam zůstává v platnosti 9,50 DKK/kg.
  Číst dál ...

  Světlo na konci tunelu  (Týden 8, rok 2021)
  Po více než dvou měsících se cena jatečných prasat v Německu pohnula. Potvrdila neoficiální informace, které přicházely, a vzrostla o 2 centy na 1,21€/kg JUT za tepla. V pozitivním vývoji navíc nezůstává osamocena. Už v uplynulém týdnu ohlásilo zvýšení ceny Španělsko (2,4 centu), Itálie (3,5 centu) a Belgie (2 centy). Velmi důležité je, že se příznivý vývoj ceny objevil už i v Polsku (+3 centy) a Rumunsku (+2 centy). Dá se tak očekávat, že se připojí i zbylé země, kde cena dosud stagnovala.
  Číst dál ...

  Bez dovozu bílkovin se Evropa neobejde  (Týden 7, rok 2021)
  Zatímco obecně pochází v živočišné výrobě zdaleka nejvíc bílkovin z objemového krmiva, prasata a drůběž nedokážou vlákninu efektivně využívat a jsou tak odkázáni na několik málo možností - sóju, rybí moučky a zpracovanou živočišnou bílkovinu. Z toho je rozhodně nejdůležitějším bílkovinným krmivem v chovu monogastrů sója. I přes různé pokusy je ale její pěstování v EU spíš výjimečné. Ze zámoří je tak nutno dovézt každoročně 97 % potřebného množství (27,6 mil. tun).
  Číst dál ...

  Světlo na konci tunelu? Ale jen někde  (Týden 7, rok 2021)
  Zdá se, že se významné evropské trhy s jatečnými prasaty začínají zotavovat. Na jednání pracovní skupiny COPA/COGECA pro vepřové maso se na tom shodli zástupci z těchto zemí. V čele optimistů stojí Španělsko, které předpokládá, že by se situace měla výrazně zlepšit již v příštích týdnech. Nezůstává ale osamocená a příznivý vývoj očekává i Dánsko, Itálie a Nizozemí. Německo, postižené obrovským přebytkem prasat, která čekají na porážku, je sice méně optimistické, ale přesto předpokládá, že se cena odrazí vzhůru. Převis prasat se rychle snižuje a vzhledem k mnohem menším zástavům do výkrmu od propuknutí AMP očekávají, že se situace naprosto otočí a prasat na trhu začne být nedostatek. Otázkou je jen čas.
  Číst dál ...

Číst Vepřovinky