Statistika chovu prasat

Stavy prasat

V České republice jsou stavy prasat evidovány hned dvěma způsoby. Český statistický úřad provádí třikrát ročně sčítání zvířat a zároveň s tím zjišťuje i některé produkční údaje.


Druhý způsob je průběžný. Data z centrální evidence jsou sbírána v databázi Integrovaný registr zvířat. Každý měsíc jsou v ní shromažďovány informace o počtech prasnic a počtech prasat celkem.

Zahraniční obchod

Vepřové maso je komoditou se zřejmě nejhorší bilancí. Již od vstupu do EU dovoz vepřového masa neustále stoupá zatímco jeho domácí produkce se snižuje. Spotřeba však zůstává na přibližně stejné úrovni. To je v rámci EU poměrně unikátní. Ve většině evropských zemí spotřeba neustále mírně klesá.

Snižování výroby a růst dovozů dosáhl už takového rozměru, že soběstačnost ČR je na úrovni přibližně 50%.
Více informací

Na návštěvu do Španělska  (Týden 20, rok 2022)
V posledních měsících si chovatelé zvykli, že jedním z určujících vlivů pro další vývoj chovu prasat je Španělsko - země s velkými exportními ambicemi. Je však tisíce kilometrů vzdálené a tak trochu tajemné.
Číst dál ...

Stavy prasat výrazně klesly  (Týden 19, rok 2022)
Český statistický úřad zveřejnil výsledky sčítání hospodářských zvířat k 1.4.2022. Je z nich bohužel jasně patrné, že posledních 20 měsíců ztrát si vybralo svoji daň. Počet prasnic se snížil na pouhých 80.756 kusů. To znamená, že jen od začátku roku klesly stavy o 6 tisíc kusů a při porovnání s loňským dubnem dokonce o 10 tisíc kusů (11%). Vzhledem k současné ekonomické situaci je navíc velmi reálné, že v příštích měsících dojde k další redukci.
Číst dál ...

Načti další zprávy