Svaz chovatelů prasat
Chov prasat
Šlechtění
Genetický zdroj
Svaz
Hledání v archivu
Ekonomika
Informace
Dotace
Statistika
Biosecurity I - Oplocení
Týden 22 rok 2023
Seriál o ochraně chovu samozřejmě není možné začít jinak, než oplocením. Obzvlášť v ochraně před nemocemi zavlečenými divokou zvěří je to bod číslo jedna. Je celkem samozřejmé, že by chov měl být oplocen a plot by měl být funkční a neporušený. Tam, kde jsou zvířata ve výbězích, musí být plot dokonce dvojitý, aby zabránil v kontaktu s divokými zvířaty. To je asi každému jasné. Jenže v každém plotu jsou však otvory - tedy předpokládejme, že jen ty úmyslné - vjezdy a vstupy. Chov musí fungovat: musí přicházet personál, nakoupený materiál, přijíždět služby. A právě to je častý zdroj nákaz. Pokud je brána neustále dokořán, je vám málo platný i ten nejdokonalejší plot.
Proto je třeba tahle místa ošetřit. Brána pro vjezd by se měla otevírat jen pokud skutečně nějaké vozidlo zajíždí do chovu a jinak by měla být zavřená. U větších chovů doporučujeme, aby byl vjezd vybaven dezinfekční branou, v případě menších alespoň dezinfekčním brodem nebo matracemi. Totéž platí i pro osobní vstup - dezinfekční rohož a vybavení návštěvníků ochranným oděvem je minimem pro malé chovy. U větších by měla být samozřejmostí celá hygienická smyčka. Nejdůležitějším pravidlem by ale mělo být, že do chovu vstupují a zajiždějí jen ti, kdo jsou tam nutně třeba.
Oplocení se zdá být triviální a jasnou záležitostí. Fungují ale vstupy a vjezdy skutečně tak, jak mají u každého vozidla a osoby? Výjimky jsou nepřípustné i kdyby šlo o samotného generálního ředitele podniku. Doplňuje a mění se dezinfekce? Má správnou koncentraci? To je mnoho drobností, které je třeba pravidelně a důsledně kontrolovat.
Design:
TEMPLATED
Images:
Unsplash
(
CC0
)