Další ofenziva welfaristů v Německu

Jeden z diskontních řetězců, kteří fungují na trhu našich západních sousedů, oznámil, že chce zákazníky lépe informovat o welfare zvířat. Aldi Süd již nebude nabízet chlazené čerstvé maso podle druhu a partie, ale hlavním třídícím hlediskem se stane welfare zvířat, od kterých bude maso pocházet.

Momentálně jsou chovy v Německu klasifikovány do 5 stupňů. První stupeň jsou běžné podmínky, stupeň číslo 2 vyžaduje o 12,5 % větší plochu ve výkrmu a použití alespoň 3 prvků zlepšujících welfare. V případě kategorie 3 je nutné zajistit plochu o 40 % vyšší, stáj s otevřenou přední stranou nebo venkovními výběhy a stlaní slámou. Pro kategorii 4 jsou podmínky podobné, jen plocha je ještě větší (+100 %) a je nutno,aby alespoň 20 % krmiva bylo vlastních, nebo lokálně vyráběných. Do kategorie 5 spadají biochovy s plochou 2,3 m čtverečního na kus a plněním veškerých dalších podmínek biochovu.

V Aldi Süd nyní najdou spotřebitelé maso v barevně odlišených chladících boxech - v modrých pro chovy v kategoriích 1 a 2, zelených pro kategorie 3 a 4 a červených pro kategorii 5. Řetězec tak chce dosáhnout transparentnosti, podpořit přechod na produkty z dobrých životních podmínek zvířat a zjednodušit orientaci zákazníků u regálu.

Je neobvyklé, že se do podobné akce pouští zástupce diskontních řetězců, kde je obvykle hlavním argumentem cena. A právě cena resp. jejich rozdíly budou asi klíčové pro to, jak akce uspěje. U německých chovatelů prasat rezonuje obava z toho, že ceny budou příliš nízké na to, aby umožnily chovatelům další život.

Zdroj: SUS on-line