Ceny jatečných prasat stále zůstávají nízko

Ani pátý týden v řadě nepřinesl žádnou změnu. V Německu bylo znovu vyhlášeno 1,70 € za kilogram JUT za tepla. Podobné je to v celé Evropě. Ceny se mění jen v Polsku kde cena klesla o 3 centy. Trochu schizofrenní je vývoj v Maďarsku. Tam cena vyjádřená ve forintech mírně klesla. Vzhledem k výraznému posílení forintu ale při přepočtu na Eura stále roste.

Na trhu se selaty pokračuje klid. Po Velikonocích se cena ustálila a ani v tomto týdnu se jejich cena ani na jednom z významných trhů neměnila.

V České republice průměrná cena jatečných prasat v minulém týdnu lehce klesla. Chovatelé dostávali za zvířata ve třídách SEU 40,71 Kč. Ačkoli už v průběhu března došlo ke zvýšení výkupních cen přibližně o 5 Kč, je momentální cena stále jen na stejné úrovni, na které bylo loňské minimum. O ekonomických problémech, které v chovu prasat jsou, nejlépe vypovídá průměrná cena za 15 týdnů letošního roku. Dosahuje pouhých 37,85 Kč za kilogram. To je skoro o 15 (!!!) Kč méně než kolik činila v roce 2024.

Ani v příštím týdnu se chovatelé nemohou těšit na zlepšení situace. Jatka totiž stále nechávají cenu beze změn.

-JS-