Oxytocin může zvětšit množství mleziva  (Týden 8, rok 2021)
O tom, že mlezivo je pro sele naprostou nezbytností, která mu umožní rychlý start do života, dnes není vůbec třeba mluvit. Početné vrhy s sebou ale nesou otázku: je mleziva dost pro všechna selata? Běžně se uvádí, že by každé sele mělo přijmout alespoň 250 ml kolostra. Jeho produkce je však velmi limitovaná a již 24 hodin po porodu se postupně začíná měnit v normální mléko. To že je kolostrum velmi bohaté na imunoglobuliny, je způsobeno jejich jednoduchým přechodem z krve do mléka. Tento prostup je však postupně uzavřen.
Číst dál ...

Rok 2020 v číslech  (Týden 8, rok 2021)
O ekonomických výsledcích roku 2020 a o vývoji cen toho bylo řečeno již mnoho a jen máloco z toho bylo pozitivní. Český statistický úřad však vydal informace o výsledcích chovu prasat a ty jsou mnohem pozitivnější. Nejsledovanějším ukazatelem se pravidelně stává počet selat na prasnici. Dlouhodobý vývoj nasazuje laťku velmi vysoko, protože v posledních letech rostl jak počet narozených, tak počet odchovaných selat o 0,5 až 0,7 selete ročně. I rok 2020 pokračoval v tomto trendu. Podle ČSÚ se v průměru se narodilo 32,8 selete na prasnici a dochováno bylo 29,3 selat. Oba údaje tedy vzrostly ve srovnání s loňským rokem o 0,4 selete.
Číst dál ...

Poslanci schválili zákon o povinném podílu českých potravin  (Týden 3, rok 2021)
Ve středu prošla dolní komorou parlamentu novela zákona o potravinách, která řeší problém dvojí kvality potravin a zároveň stanovuje u některých potravin povinný podíl těch tuzemských. Od roku 2022 by mělo podle novely být ve větších prodejnách 55 procent vybraných potravin z české produkce, následně by poměr rostl o tři procentní body ročně. V roce 2028 by tak činil minimálně 73 procent.
Číst dál ...

Obilí na burzách raketově zdražilo  (Týden 3, rok 2021)
Po tom, co Americké federální ministerstvo zemědělství (USDA) zveřejnilo pravidelnou zprávu o světové produkci zemědělských komodit, zdražily prudce obiloviny na hlavních světových burzách.
Číst dál ...

Biologická ochrana proti mouchám v chovech prasat  (Týden 1, rok 2021)
Firma BIOCONT LABORATORY spol. s r. o. pořádá 21. 1. 2021 v době 13:00 – 14:00h webinář na téma Biologická ochrana proti mouchám v chovech prasat.
Číst dál ...

Načti další zprávy