Němci budou podporovat lokální jatka  (Týden 18, rok 2021)
Jak je možné zkrátit dobu přepravy na jatka? Sousední Německo se rozhodlo, že se o to pokusí podporou malých lokálních jatek. Podobný program již existuje delší dobu. Zatím se ale týká jen mikropodniků a malých podniků a jeho dopad je tak velmi limitovaný. Nyní avizovala federální ministryně zemědělství jeho rozšíření i na střední podniky.
Číst dál ...

Pět českých krmivářských firem může začít s exportem do Číny  (Týden 17, rok 2021)
Po šesti letech vyjednávání mezi Ministerstvem zemědělství a čínským Generálním ředitelstvím cel získala ČR povolení k vývozu krmných směsí. Podle Ministerstva zemědělství je pro firmy čínský trh zajímavý, protože země se snaží posílit svoji potravinovou soběstačnost, takže rozšiřuje chovy hospodářských zvířat.
Číst dál ...

Navzdory problémům s morem ruská produkce roste  (Týden 17, rok 2021)
Ještě před sedmi lety bylo Rusko hluboce závislé na dovozu vepřového masa. V rámci politických opatření, zavedených po anexi Krymu, však zakázalo dovoz vepřového masa a začalo intenzivně investovat do chovů. Spotřebitelé zaplatili za toto rozhodnutí obdobím nedostatku vepřového a jeho vysokými cenami. Díky obrovskému posílení domácího sektoru chovu vepřového masa se Rusko dnes dostalo mezi pět největších světových producentů prasat. V roce 2020 bylo v Rusku vyrobeno 4,27 mil. tun vepřového masa (vyjádřeno v JUT) a přeskočilo tak v žebříčku Brazílii.
Číst dál ...

Nové ceny komodit ve Vepřovinkách  (Týden 17, rok 2021)
Obilné trhy prochází silnou cenovou volatilitou v závislosti na výrazných výkyvech počasí a rozpuku jara na severní polokouli. Zraky se ubírají na americký kontinent, kde je v plném proudu osev kukuřice a zároveň farmáře trápí nedostatek srážek a mrazy. Lepší zprávy k nám míří z Německa, kde se odhaduje navýšení produkce o 2,2%, u řepky o 1,6%, což může ovlivnit prodejní cenu pro české farmáře. Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem, spojené s vyhoštěním ruských diplomatů, by nemělo mít zásadní vliv na tuzemské trhy. V poslední dekádě klesá podíl českých vývozů do Ruska, ze zhruba 4% v roce 2012 činí současný podíl necelá 2%. Vynikající trh práce nepomáhá posilovat pozici dolaru vůči euru, který značně oslabil.
Číst dál ...

Maloobchody využily situace  (Týden 17, rok 2021)
Přibližně před měsícem vypustil Svaz zpracovatelů masa informaci o tom, že vepřové maso po Velikonocích rychle zdraží. Nyní využívají situaci jak jatka, tak maloobchodníci, a vůbec se přitom neohlížejí na skutečnost, že ceny u nás nerostly nijak zásadně. Chovatelé prodávají stále svoji produkci velmi levně. Měsíční průměr za březen byl podle ČSÚ jen 31,57 Kč/kg - tedy na úrovni roku 2004! Podle cen v maloobchodní síti by to však nikdo nehádal. Po novoročním zlevňování vyskočily spotřebitelské ceny prudce nahoru. V porovnání s únorem se vepřová kýta prodávala o 13 korun dráž (133 Kč/kg). Stejné ceny byly na pultech maloobchodů v době, kdy se jatečná prasata prodávala za 42 až 43 Kč.
Číst dál ...

Načti další zprávy