Vzestupy a pády německého trhu  (Týden 36, rok 2024)
Vývoj našeho trhu s vepřovým masem je už dlouhá léta naprosto závislý na vývoji v Evropě a především potom v Německu. Je to logické, protože Německo je náš soused a zároveň to byla jedna z nejdůležitějších zemí z pohledu chovu prasat a spotřeby vepřového masa. O tuhle pozici ale částečně přišla. Samozřejmě stále zůstává velkým trhem s vysokou spotřebou vepřového masa. Kombinace radikálního zpřísnění opatření na ochranu zvířat a zákazu exportu do Asie kvůli africkému moru prasat ale znamenaly zásadní změnu - od roku 2016 se výroba vepřového masa i stavy prasat neustále propadaly.
Číst dál ...

Změny v dotacích na ozdravování  (Týden 36, rok 2024)
Pro příští dotační rok se dobře známé dotace na ozdravování (8.F.d.) poměrně významně mění. Nejpodstatnější změnou je přechod na jednotnou sazbu, při které odpadá nutnost dokládat vše fakturami. Na druhé straně je ozdravovací program jednotný a všichni chovatelé, kteří budou chtít žádat o dotaci, ho budou muset kompletně provádět.
Číst dál ...

Světový trh se mění  (Týden 35, rok 2024)
Pátá největší světová společnost z pohledu počtu chovaných prasat významně restrukturalizuje svoje podnikání. V roce 2023 bylo ve vlastnictví společnosti Smithfield více než 800 tisíc prasnic. Nyní oznámila, že se hodlá soustředit na trh ve Spojených státech a své evropské aktivity prodá. Týká se to chovů v Polsku, Rumunsku a Velké Británii.
Číst dál ...

Nové technologie pomáhají chovatelům  (Týden 35, rok 2024)
V poslední době zažíváme obrovský rozmach technologických "vychytávek", které pomáhají prakticky ve všech oblastech života. Stranou nezůstává ani chov prasat. Technologie pomáhají v lepší a přesnější péči o zvířata. Jednou z aplikací těchto technologií jsou mikrofony naslouchající dění ve stáji.
Číst dál ...

Žně prakticky končí  (Týden 33, rok 2024)
Letošní sklizeň obilovin je z pohledu rychlosti určitě rekordní. Loni touto dobou bylo sklizeno teprve lehce více než polovina a letos zbývá sklidit už jen přibližně 5 % obilovin. Rekordní jsou žně však jen z pohledu rychlosti. Pokud jde o výnosy, jsou horší, než loňské. Vrátily se na úroveň roku 2022. K tomu se navíc přidává i snižování osevních ploch. Ty jsou letos nejnižší za celé stoleté sledování. Dohromady to tedy znamená, že produkce obilovin je výrazně nižší. V případě pšenice je to ve srovnání s loňskem o 9 % a v případě ozimého ječmene dokonce o 18 %. Přesto se ale dá očekávat, že by s dostupností obilovin na domácím trhu neměl být problém. Jejich export každoročně dosahuje hodnoty 3,5 milionu tun.
Číst dál ...

Načti další zprávy