Africký mor prasat

Počet nálezů AMP v Německu překročil 500 kusů  (Týden 3, rok 2021)
Obě německé spolkové země, které jsou zasaženy africkým morem prasat, hlásí další nálezy. V případě Brandenburska dosáhl počet pozitivních kusů 527 a s námi sousedící Sasko hlásí 17 nálezů. Ačkoli vyvíjí naši severní sousedé obrovskou snahu a veškeré infikované zóny jsou oploceny, nedaří se mor úplně zastavit. Dva z posledních nálezů jsou 2 kilometry vzdáleny od ohraničení původní infikované zóny.
Číst dál ...

Němci vytvořili bílou zónu  (Týden 49, rok 2020)
Naši západní sousedi přistoupili k ochraně před šířením afrického moru prasat s typicky německou důkladností. Kromě toho, že byly oploceny všechny tři infikované oblasti, byla u první z nich dalším plotem ohražena ještě i oblast, které Němci říkají bílá zóna. Zatímco v infikovaných oblastech platí zákaz lovu a jsou tu jen vyhledávána padlá zvířata, v bílé zóně byl zahájen intenzivní lov. Cílem je kompletní likvidace divočáků a zabránění dalšího šíření moru.
Číst dál ...

Populaci divočáků podporuje koronavirus  (Týden 49, rok 2020)
Divočáci, kteří byli už dříve přemnoženi, zažívají zlaté časy. Pandemie koronaviru totiž výrazně omezila lov. To se samozřejmě netýká individuálního lovu na čekanou, ale honů. Těch je obvykle listopad plný. Každý víkend se jich koná celá řada. Jenže jde minimálně z poloviny o společenskou záležitost. Pravidla sice hony dovolovala, ale za takových podmínek, že se prakticky všichni rozhodli je zrušit.
Číst dál ...

Kvůli přebytku prasat závadějí Dánové dvojí ceny  (Týden 49, rok 2020)
Mnoho dánských jatečných prasat dřív končilo na německých jatkách. Vzhledem k současné situaci však mají Němci přebytek vlastních zvířat a jatečná prasata z Dánska nechtějí. Dánští chovatelé se tak snaží uplatnit je na domácích jatkách.
Číst dál ...

Produkce v Číně roste rychleji, než se čekalo  (Týden 48, rok 2020)
Tempo, kterým se snaží Čína nahradit produkci zmizelou vinou AMP, je neuvěřitelné. Jen v průběhu října bylo otevřeno 728 nově postavených velkokapacitních farem. Od počátku roku dosáhl jejich počet dokonce 13 tisíc. K tomu je třeba připočítat otevření dalších 15 tisíc stájí, které byly kvůli moru prázdné. Pokud lze věřit údajům čínského ministerstva zemědělství, pak se stavy prasnic dostaly na 26 milionů kusů. To je o neuvěřitelných 19 milionů více, než v loňském roce a jen o 4 miliony méně, než před začátkem morové epidemie. V průběhu příštího roku by se stavy měly úplně zotavit.
Číst dál ...

Načti další zprávy