Evropa se mírně zotavuje  (Týden 28, rok 2024)
Roky 2021 a 2022 zanechaly na sektoru chovu prasat v celé EU hluboké šrámy. Výsledky prvního čtvrtletí letošního roku ukazuje, že se chovatelé v EU zotavují. Ve významných produkčních zemích (Španělsko a Dánsko), které jsou hlavními vývozci masa z EU, pokračuje pokles produkce (-7 tis. tun a -21,5 tis. tun). Tento pokles je ale více než vyrovnán růstem v Polsku (+31 tis. tun) a Německu (+10,4 tis. tun). Celková produkce EU za první tři měsíce roku byla ve výsledku v podstatě stejná jako v roce 2023 (5,42 mil. tun, +0,3 %).
Číst dál ...

Daň za oxid uhličitý  (Týden 26, rok 2024)
Dánská vládní koalice, která je výrazně zeleně orientovaná, rozhodla o zavedení daně z emisí oxidu uhličitého (CO2) v zemědělství. Je to podle ní jediný způsob, jak zajistit snížení celkových emisí skleníkových plynů. Od počátku roku 2030 proto budou chovatelé platit 300 dánských korun (přibližně 40 €) za tunu vyprodukovaného CO2. Následně by měla daň v roce 2035 vzrůst na 750 DKK. Vzhledem k tomu, že je zároveň zaváděna sleva na dani z příjmů, bude reálná výše zdanění přibližně poloviční.
Číst dál ...

Dochov selat je prioritou  (Týden 26, rok 2024)
Počet narozených selat se u všech šlechtitelských programů velmi rychle zvyšuje. Český národní program CzePig není výjimkou a v loňském roce dosáhl u čistokrevných plemen přibližně 35 živě narozených selat na prasnici a rok. Co však zajímá chovatele nejvíce je počet dochovaných selat a to, jak intenzivní péče o ně je nezbytná.
Číst dál ...

Cena jatečných prasat a masa spolu prakticky nesouvisí  (Týden 26, rok 2024)
Ačkoli to zní paradoxně, tak výkupní ceny jatečných prasat nemají prakticky žádný vliv na cenu na pultech maloobchodů. Zatímco před dvěma a půl roky prodávali chovatelé jatečná prasata za 32 Kč za kilogram JUT, dnes je to skoro o 70 % dráž (54 Kč/kg). Kdo by ale čekal výrazné zdražení masa na pultě, spletl by se. Vepřové maso zdražilo jen velmi mírně. Důvodem je, že v době krize v letech 2020 a 2021 ceny jatečných prasat neuvěřitelně propadly. Zároveň s tím ale vystřelily vzhůru marže maloobchodních řetězců a maso zůstalo stejně drahé jako dříve. Nyní, když cena jatečných prasat vzrostla, vrátily se opět marže na původní úroveň a cena masa se opět změnila jen kosmeticky.
Číst dál ...

Vepřové za elektromobily  (Týden 25, rok 2024)
Evropská unie zkoumá, do jaké míry narušují dotace výrobcům elektromobilů rovnou soutěž. Čínské automobilky totiž dostaly od vlády výrazné subvence a Evropa se proto obává nekonkurenceschopnosti svých výrobců. A jak se tahle zpráva týká vepřového masa? Evropská komise předběžně navrhla cla na čínské elektromobily ve výši 38,5 %. Čína, která si to nehodlá nechat líbit, odpovídá stejným vyšetřováním u vepřového masa. Hrozí tím, že na něj uvalí vyšší clo. To by způsobilo, že se vepřové maso z EU stane na čínském trhu ještě méně konkurenceschopné, než je dnes a vývoz ještě dál klesne.
Číst dál ...

Načti další zprávy